Musieli podnieść płace. Efekt? Cięcie prognoz, kurs 20 proc. w dół

opublikowano: 31-08-2017, 11:56
aktualizacja: 31-08-2017, 12:03

Mex Polska, zarządzający restauracjami The Mexican i lokalami Pijalnia Wódki i Piwa, obniżył prognozy na lata 2017-2019 ze względu na przyrost kosztów pracowniczych.

Prognoza zysku netto na 2017 r. spadła z 5,7 do 3,7 mln zł, na 2018 r. z 7,1 do 5,4 mln zł, a na 2019 r. z 8,5 do 7 mln zł.

Mex Polska zarządza restauracjami The Mexican
Zobacz więcej

Mex Polska zarządza restauracjami The Mexican Fot: Spółka

"Bezpośrednią przyczyną ww. korekty wyników była trudna do przewidzenia i oszacowania skala przyrostu kosztów pracowniczych, jakie zanotowały spółki Grupy w pierwszym półroczu i ich wpływu na wynik roczny Grupy. Zarówno zmiana przepisów wprowadzona przez rząd obligujących przedsiębiorców do podwyższenia najniższych wynagrodzeń(wynagrodzenia pracowników gastronomii są jednymi z najniższych na rynku pracy), jak i silna presja pracowników na wzrost wynagrodzeń, spowodowały znaczący wzrost wspomnianych kosztów pracy i tym samym spadek wyników spółek Grupy w pierwszym półroczu bieżącego roku, co przełoży się na wyniki całego roku 2017" - podano w komunikacie.

Spółka zapewnia, że wyniki za drugie półrocze będą lepsze ze względu na podwyżkę cen usług i oszczędności związanych z optymalizacją kosztów surowców i receptrur wchodzących w skład oferowanych w bistro i restauracjach potraw oraz napojów.

Co ciekawe, mocno skorygowano także plan przychodów. W tym roku mają wynieść 64,8 mln zł (wobec 72,8 mln zł), w 2018 r. 74,5 mln zł (planowano 88,7 mln zł), a w 2019 r. 90,2 mln zł (wobec 104 mln zł).

"Przyczyną korekty przychodów jest notowany na rynku nieruchomości zwiększony popyt na lokale usługowe i wzrost ich czynszu najmu. Ww. czynniki powodują wydłużeniu czasu poszukiwania lokali o zadanych parametrach (położenie, wielkość, czynsz najmu) odpowiednich dla lokowania w nich rozwijanych przez Grupę sieci bistro i restauracji" - dodano.

W pierwszym półroczu szacunkowe przychody spółki wyniosły 30,8 mln zł (wobec 27,5 mln zł przed rokiem), a zysk netto 1,2 mln zł (wobec 1,8 mln zł).

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu