Musk pogrążył bitcoina, Tesla wycofuje się z płatności kryptowalutą

opublikowano: 13-05-2021, 05:36

Kurs bitcoina spada o prawie 13 proc. po tym jak Elon Musk poinformował, że Tesla wstrzymuje akceptowanie płatności tą kryptowalutą.

Kurs bitcoina spada obecnie o 12,7 proc. do 50055,54 USD. Schodził nawet do 46294,72 w ostatnich godzinach po tym jak Musk ogłosił decyzję o wstrzymaniu akceptowania płatności bitcoinem z powodu jego negatywnego wpływu na środowisko.

Bitcoin jest „wykopywany”, czyli kreowany, w drodze żmudnych obliczeń komputerowych wymagających dużej ilości energii elektrycznej. Tesla była w związku z tym krytykowana w marcu i kwietniu, kiedy ogłaszała inwestycję 1,5 mld USD w kryptowalutę, a następnie akceptowanie płatności w niej.

Elon Musk, fot. Bloomberg
Elon Musk, fot. Bloomberg

- Jesteśmy zmartwieni szybko rosnącym zużyciem paliw kopalnych w trakcie wykopywania i transakcji bitcoinem, szczególnie węgla, który jest najgorszy pod względem emisji wśród tych paliw – napisał Musk na Twitterze. – Kryptowaluty to dobry pomysł, ale nie może być realizowany wielkim kosztem środowiska – dodał.

Twórca i szef Tesli zapowiedział także, że producent aut elektrycznych nie sprzeda żadnego z bitcoinów i zamierza korzystać z nich w handlu dopiero kiedy „wykopywanie” kryptowaluty będzie odbywało się z wykorzystaniem „czystej” energii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane