Muzeum oferuje Trumpowi złota toaletę zamiast van Gogha

opublikowano: 26-01-2018, 10:46
aktualizacja: 26-01-2018, 10:47

Muzeum Guggenheima zaproponowało Donaldowi Trumpowi 18-karatową, w pełni funkcjonalną toaletę zamiast obrazu van Gogha, który prezydent USA chciał wypożyczyć ze zbiorów nowojorskiego muzeum, informuje „The Washington Post”.

Obraz „Pejzaż ze śniegiem” pędzla holenderskiego mistrza miał uświetnić prywatny apartament pary prezydenckiej w Białym Domu.

Choć wypożyczania dzieł sztuki przez prezydentów w czasie ich urzędowania należy do zwyczaju, to Muzeum Guggenheima uprzejmie, lecz stanowczo odmówiło prośbie Donalda Trumpa.

Główna kurator muzeum Nancy Spector, która zasłynęła z krytyki Trumpa, uzasadniła decyzję faktem, że “obraz ma zakaz transportu poza wyjątkowymi okazjami”.

- Przykro nam, że nie jesteśmy w stanie spełnić tej prośby, jednak mamy nadzieję, że ta szczególna propozycja spotka się również z zainteresowaniem – napisała Spector w mailu skierowanym do Białego Domu.

 „America” to dzieło włoskiego artysty Maurizio Cattelana. Złotą toaletę można było przez blisko rok podziwiać w muzeum w Nowym Jorku, gdzie w towarzystwie porcelanowych odpowiedników służyła zwiedzającym. Przed drzwiami kabiny stał jednak wartownik, który pilnował 18-karatowego dzieła.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu