MVV Energie zainwestuje w Polsce około 200 mln zł

Agnieszka Berger
24-10-2001, 00:00

200 mln zł chce zainwestować w Polsce w najbliższych latach niemiecka firma MVV Energie. Niemcy są nadal zainteresowani udziałem w prywatyzacji lokalnych systemów ciepłowniczych oraz przejmowaniem i eksploatacją elektrociepłowni przemysłowych.

Na rodzimym rynku niemiecka firma MVV jest przedsiębiorstwem multi utility — zajmuje się dostarczaniem ciepła, gazu, wody i energii elektrycznej na skalę lokalną.

— Docelowo także w Polsce chcielibyśmy prowadzić działalność o charakterze multi utility. Osiągnięcie tego celu jest tu jednak trudniejsze niż w Niemczech z uwagi na fakt, że każde polskie przedsiębiorstwo sieciowe ma odrębnego właściciela. Sieci energetyczne należą do Skarbu Państwa, systemy ciepłownicze i wodne są własnością komunalną, a gazowe znajdują się w rękach PGNiG — mówi Roland Hartung, prezes MVV Energie w Mannheim.

Na razie MVV koncentruje się w Polsce na energetyce cieplnej, inwestując w miejskie systemy ciepłownicze. Niedawno firma przejęła 56 proc. udziałów (i 40 proc. głosów) w Komunalnym Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w 380-tys. Bydgoszczy. Wcześniej podobną transakcję MVV zrealizowała w Skarżysku-Kamiennej.

— Teraz staramy się o udział w prywatyzacji przedsiębiorstw ciepłowniczych w Słupsku i Szczecinie. W pierwszym przypadku znaleźliśmy się na krótkiej liście. 26 października złożymy ofertę wiążącą. W drugim — w połowie listopada przystąpimy do due diligence, a wiążącą propozycję złożymy prawdopodobnie na początku grudnia — zapowiada Thomas Stepputat, prezes MVV Polska.

Drugi obszar działania niemieckiej firmy to przejmowanie, modernizacja i eksploatacja źródeł energii pracujących na potrzeby dużych zakładów przemysłowych.

— Do końca roku mamy wyłączność na negocjacje w sprawie przejęcia elektrociepłowni obsługującej Zakłady Papiernicze w Krapkowicach. Jesteśmy również na krótkiej liście w przetargu ogłoszonym przez Zakłady Chemiczne Dwory koło Oświęcimia — dodaje Thomas Stepputat.

Kolejną dziedziną, w którą chce zaangażować się MVV w Polsce, jest energetyka odnawialna. Firma przymierza się do budowy farm wiatrowych.

Według Rolanda Hartunga, inwestycje MVV Energie w Polsce wyniosą w najbliższych latach co najmniej 200 mln zł. Po blisko czterech latach obecności firmy na naszym rynku roczne obroty MVV Polska wynoszą około 260 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / MVV Energie zainwestuje w Polsce około 200 mln zł