Mycie rąk ciepłą wodą to marnotrawstwo

AD
opublikowano: 30-01-2014, 00:00

To wniosek z badań opublikowanych przez naukowców z wydziału ochrony środowiska Uniwersytetu Tennessee. Ich zdaniem, ciepła woda, która rzeczywiście zabiłaby bakterie, to woda prawie wrząca, więc niemożliwa do użycia.

W raporcie opublikowanym na łamach „International Journal of Consumer Studies” zwrócili uwagę, że pogląd, jakoby ciepła woda była lepsza do usuwania bakterii z powierzchni skóry niż woda zimna, jest jedynie szeroko rozpowszechnionym mitem, niebezpiecznym dla środowiska.

— To prawda, że ciepło zabija bakterie, ale w przypadku wody chodzi o temperaturę około 99 stopni Celsjusza, czyli taką, która dotkliwie poparzyłaby nam skórę — wyjaśnia Amanda Carrico z Vanderbilt Institute for Energy and Environment Tennessee University, współautorka badań.

Z badań zatytułowanych „Środowiskowy koszt dezinformacji” wynika ponadto, że używanie ciepłej wody do mycia rąk nie tylko marnuje energię potrzebną do jej podgrzania i zwiększa emisję CO 2, ale również sprawia, że skóra staje się lepszym środowiskiem dla rozwoju drobnoustrojów. Do ich usunięcia w zupełności wystarczy dokładne szorowanie skóry zimną wodą z mydłem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AD

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Mycie rąk ciepłą wodą to marnotrawstwo