Myślisz o leasingu? A znasz jego wady i zalety?

PZ
opublikowano: 06-06-2006, 00:00

Leasing ciągle budzi wiele kontrowersji. Dla wybrania tej formy finansowania nadal pozostają istotne warunki podatkowe rozliczania leasingu.

Zalety dla korzystającego

Zalety dla korzystającego to przede wszystkim:

- ułatwienie w procesie finansowania inwestycji w postaci możliwości finansowania praktycznie do 100 proc. inwestycji. To również alternatywa dla tradycyjnych źródeł finansowania. Finansowanie przez leasing z reguły dotyczy znacznie szerszego zakresu niż przy zakupie na raty lub najmie i późniejszym wykupie. Korzystający z tej formy może rezerwę gotówkową przeznaczyć na inwestycje lub lokaty kapitałowe. Może też przy jego pomocy rozpocząć działalność. Zasadą jest jednak, że koszty leasingu powinny być pokrywane z bieżących przychodów osiąganych w wyniku korzystania z przedmiotu leasingu.

- umożliwienie, dzięki wielości rodzajów leasingu, elastycznego podejścia do tworzenia biznesplanów. W praktyce jednak umowy mają jednak charakter standardowy i coraz trudniej jest je negocjować. Jednak wzmagająca się konkurencja będzie powodowała coraz większe możliwości wpływania klientów na warunki finansowe umów i ochronę ich interesu. Pewna standaryzacja umów w polskiej rzeczywistości stała się konieczna wobec kwestionowania przez urzędy skarbowe dużej ilości umów.

- korzyści podatkowe polegające na możliwości zaliczania w koszty uzyskania przychodów czynszów leasingowych przy spełnieniu określonych prawem warunkach (tzw. leasing operacyjny utożsamiany z rodzajem leasingiem, w którym przedmiot leasingu zalicza się do majątku leasingodawcy).

- korzyści bilansowe wynikające z ewidencji leasingu poza bilansem. Ma to szczególne znaczenie w przypadku, gdy firma musi wykazywać się efektywnością w świetle analizy wskaźnikowej dla udziałowców bądź akcjonariuszy. Ten sposób finansowania może służyć również do polepszania własnej wiarygodności kredytowej przez ograniczenie pozycji zobowiązań w bilansie. Najnowsze zastosowanie to neutralizowanie ograniczeń eksportowo-importowych przez leasing zamiast sprzedaży.

- rozszerzenie możliwości kredytowych przez refinansowanie leasingu, co stwarza możliwość zbudowania portfela o lepszym współczynniku ryzyka. Dzieje się to poprzez rozłożenie go między wielu kredytodawców (np. przez sekurytyzację). W przypadku pojedynczego przedsiębiorcy leasing jest jedyną możliwością finansowania działalności w sytuacji, gdy brakuje mu zdolności kredytowej.

- udostępnienie nowoczesnych technologii, które firmom trudno finansować z własnych środków.

Zalety dla finansującego

Zalety dla udostępniającego to zasadniczo:

- leasing jako dodatkowa metoda finansowania sprzedaży pozwalająca na zwiększenie obrotów i przychodów,

- źródło znacznych zysków z pośrednictwa między dawcami kapitałów a przedsiębiorstwami,

- zmniejszenie ryzyka przez pozostawanie cały czas właścicielem przedmiotu leasingu w trakcie umowy,

- w przypadku leasingu finansowego finansujący nabywa dobro inwestycyjne od dostawcy, z którym może wynegocjować szczególne warunki traktowania w postaci rabatów i upustów.

Wady leasingu

Wady leasingu to przede wszystkim:

- brak jednoznacznych definicji i uregulowań prowadzi do problemów z interpretacją leasingu dla celów podatkowych, wprowadza to element niepewności w działalności gospodarczej oraz uznaniowość ze strony aparatu skarbowego.

- wysokie koszty transakcji ponoszone przez korzystającego. Wzrost sumy opłat za korzystanie jest wynikiem możliwości korzystania z przedmiotu leasingu w okresie zbliżonym do okresu jego zużycia ekonomicznego oraz wyższe ryzyko niż przy procedurze kredytowej.

- całkowita odpowiedzialność za przedmiot leasingu spada na korzystającego. Ważne dlatego jest jego ubezpieczenie.

- ryzyko cenowe i rzeczowe jest przenoszone na korzystającego, a więc jest on zobowiązany do wnoszenia opłat również wtedy gdy nie może korzystać z rzeczy z przyczyn niezależnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PZ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu