Na celowniku 30-50 mln zł

Katarzyna Łasica
11-07-2006, 00:00

Katowicka spółka chce debiutować na giełdzie na przełomie roku. Pieniądze inwestorów umożliwią jej m.in. przejęcia.

W przyszłym roku do grona giełdowych spółek z branży finansowej może dołączyć śląska grupa Premium zajmująca się faktoringiem dla małych i średnich przedsiębiorstw, obrotem wierzytelnościami oraz windykacją. Firma, która właśnie przekształca się w spółkę akcyjną, liczy na uzyskanie z giełdy 30-50 mln zł.

— Wyemitujemy 2 mln akcji po cenie 15-20 zł. W sprzedaży będą tylko nowe walory — mówi Michał Nawrot, wiceprezes Premium.

Uzyskane pieniądze pójdą m.in. na poszerzenie oferty i akwizycje, ale Michał Nawrot nie chce ujawnić szczegółów.

Do końca roku spółka chce zakończyć formalności związane z upublicznieniem: sfinalizować przekształcenia wewnętrzne oraz zdobyć akceptację Komisji Papierów Wartościowych i Giełd dla prospektu emisyjnego.

— Chcielibyśmy przeprowadzić emisję z końcem tego lub na początku przyszłego roku, na pewno nie później niż w pierwszym kwartale — prognozuje Michał Nawrot.

Dotychczasowi akcjonariusze (zarząd i osoby fizyczne) nie będą sprzedawać akcji, być może nawet obejmą część nowych papierów.

Plany giełdowe idą w parze z oczekiwaną poprawą wyników. W 2005 r. spółka zarobiła netto 600 tys. zł przy 17 mln zł przychodów (25 proc. więcej niż rok wcześniej). W tym roku zysk netto ma wzrosnąć o 50 proc.

— Spodziewamy się, że zysk netto wyniesie 1 mln zł (już po pierwszym półroczu osiągnęliśmy dynamikę 50 proc.). Przychody natomiast wyniosą około 20 mln zł — mówi prezes.

Jeśli emisja się powiedzie, w przyszłym roku przychody mają zwiększyć się o 180 proc., a zysk netto aż o 250 proc. Są to założenia dotyczące emisji przy cenie w dolnym pułapie widełek.

— W optymistycznym scenariuszu, tzn. gdyby cena akcji znalazła się w górnym przedziale, wynik netto w 2007 r. powinien wynieść 3,5 mln zł — dodaje wiceprezes.

Dla porównania, notowany na giełdzie Eurofaktor miał w ubiegłym roku 5,6 mln zł zysku netto.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Na celowniku 30-50 mln zł