Na deser zostały Pekao oraz BGŻ

Beata Tomaszkiewicz
opublikowano: 16-11-2005, 00:00

Eks-bankrut odzyskał kilka milionów złotych. Na tym jednak nie kończy sporu, bo w grę wchodzi złożenie wniosku o odszkodowanie.

CLiF, którego upadłość po długich bojach skasował w 2003 r. sąd gospodarczy, wygrał przed sądem sprawę przeciwko Bankowi Współpracy Europejskiej (BWE). Dzięki temu odzyska 5,4 mln zł plus odsetki. Jednak ten wyrok nie kończy sporu z BWE.

— Domagaliśmy się od BWE zwrotu zagarniętego majątku oraz zwrotu pieniędzy potrąconych z naszych rachunków. Sąd przychylił się do drugiego z tych wniosków, a w przypadku pierwszego zalecił domaganie się odszkodowania — mówi Dariusz Baran, prezes CLiF.

Spółka rozważa więc złożenie wniosku o odszkodowanie z tytułu przejętego majątku. Ogółem do tej pory CLiF złożył przeciwko dziewięciu bankom pozwy na kwotę 250 mln zł. Chodzi przede wszystkim o przejęty majątek leasingu i zajęte konta. Do tej pory zawarł ugody z sześcioma bankami, w tym z największym oponentem — Kredyt Bankiem.

— W sądzie jest jeszcze powództwo przeciwko BGŻ i Pekao, odpowiednio na 26 mln zł i 31 mln zł — podkreśla Dariusz Baran.

Jego zdaniem, podobnie jak w przypadku poprzednich sześciu przypadków, korzystniejsze i szybsze byłoby zawarcie ugód.

To od porozumień z bankami i odzyskanego kapitału zależą losy CLiF. Jednak spółka już nie planuje powrotu na rynek leasingu. Zamierza odzyskiwać wierzytelności i zająć się szeroko pojętą windykacją długów, w czym od zeszłego roku się specjalizuje. Ale tak naprawdę ostateczny kierunek nada jej nowy inwestor. CLiF otworzył sobie drogę do jego wejścia, uchwalając na wrześniowym walnym zgromadzeniu emisję 12 mln akcji. Obejmujący te walory zyska kontrolę nad 80 proc. kapitału. Chęć zaangażowania przejawia Inter Esteta, jedna z największych polskich firm zarządzania wierzytelnościami. Nadal jednak niewykluczone jest wejście inwestora zagranicznego.

— Kwestia inwestora powinna zostać rozstrzygnięta do końca tego miesiąca — mówi Dariusz Baran.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Na deser zostały Pekao oraz BGŻ