Na energooszczędne firmy czeka 170 mln zł

SW
opublikowano: 11-07-2012, 00:00

Przedsiębiorcy, którym zależy na efektywnym wykorzystaniu energii, mogą liczyć na wsparcie. Do rozdania jest 170 mln zł.

Ponad 170 mln zł może trafić do przedsiębiorstw w ramach programu priorytetowego „Efektywne wykorzystanie energii”. To dobra okazja, żeby przeprowadzić niezbędne inwestycje w systemy energetyczne w firmach przy znaczącym wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Nabór wniosków rozpocznie się 16 lipca 2012 r. i potrwa do 31 października br., a w przypadku pożyczek na inwestycje do 28 września br.

Program podzielony jest na dwie części. W ramach pierwszej można uzyskać dofinansowanie do 70 proc. kosztów kwalifikowanych (pomoc de minimis) kompleksowych audytów energetycznych i elektroenergetycznych w podmiotach, w których minimalna wielkość przeciętnego zużycia energii, w roku poprzedzającym złożenie wniosku o audyt, wyniosła 20 000 MWh. Pula przeznaczonych na ten cel pieniędzy wynosi 14 mln zł.

Wnioski można składać w NFOŚiGW do 31 października 2012. Konkursy na audyt będą się odbywać w rundach miesięcznych. W ramach drugiej części programu przedsiębiorcy mogą się ubiegać o pożyczkę na pokrycie do 75 proc. kosztów przedsięwzięciainwestycyjnego służącego poprawie efektywności energetycznej, wykonywanymwedług zaleceń audytu. Przedmiotem finansowania pożyczką z NFOŚiGW może być wykonanie na podstawie zaleceń audytu (wskazującego na możliwość oszczędności w zużyciu energii nie mniej niż 7 proc.) inwestycji o minimalnym koszcie kwalifikowanym 5 mln zł. Koszty kwalifikowane obejmują przykładowo: plany i projekty, nabycie gruntu i przygotowanie placu budowy, nabycie maszyn i urządzeń, roboty montażowe i budowlano -montażowe, nabycie wartości niematerialnych i prawnych, prace geodezyjne i konserwatorskie, nadzór inwestorski. Wysokość dofinansowania wynosi od 3,5 mln zł do 90 mln zł. Pożyczki są preferencyjne (oprocentowanie w skali roku WIBOR 3M + 50 pkt bazowych). Wnioski można składać do 28 września 2012. Pula przeznaczona na te inwestycje to 156 mln zł.

— Wsparcie dostępne jest praktycznie dla wszystkich branż, choć doświadczenia z poprzednich konkursów wskazują, że cieszy się największą popularnością w chemicznej (w tym kosmetycznej), energetycznej, hutniczej, spożywczej czy papierniczej, gdzie zużycie energii jest rzeczywiście na bardzo wysokim poziomie — zauważa Ewa Rutczyńska-Jamróz, menedżer w zespole R&D and Government Incentives Deloitte.

To już druga edycja konkursu. Magdalena Burnat-Mikosz z Deloitte radzi, żeby nie czekać ze złożeniem wniosku do ostatniej, październikowej tury, ponieważ wtedy, jak w ub.r. może być ich najwięcej, a to oznacza większą konkurencję i mniejsze szanse na dotację.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu