Na Euro 2012 plamy nie damy. Przynajmniej poza boiskiem

Rafał Białkowski
opublikowano: 10-01-2011, 00:00

Do mistrzostw zostało niecałe półtora roku, więc praca wre. W 2011 r. gotowe będą stadiony i część dróg.

Do mistrzostw zostało niecałe półtora roku, więc praca wre. W 2011 r. gotowe będą stadiony i część dróg.

Niedowiarków snujących czarne scenariusze dotyczące przygotowań do Euro 2012 ubywa — wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie PL.2012., spółki ministra sportu i turystyki.

Obecnie 60 proc. Polaków twierdzi, że zdążymy na czas. Przeciwnego zdania jest 27 proc. badanych. A jeszcze w sierpniu 2008 r. tylko 45 proc. osób uważało, że nie damy plamy.

— Od trzech lat intensywnie pracujemy. Wzrost optymizmu jest ściśle powiązany z wejściem w fazę widocznej dla każdego z nas, faktycznej realizacji kluczowych inwestycji związanych z turniejem — mówi Marcin Herra, prezes spółki PL.2012.

Zagrają na czas

Skoro tak, to w tym roku optymistów będzie przybywać, bo większość kluczowych inwestycji zostanie zakończona. Nie tylko Poznań będzie mógł się pochwalić gotowym stadionem.

— W ubiegłym roku budowa stadionu przebiegała bez większych problemów, co pozwoliło wyprzedzić harmonogram. Na rok przed Euro 2012, czyli w czerwcu 2011 r., na stadionie w Gdańsku rozegrany zostanie pierwszy mecz — zapewnia Ryszard Trykosko, prezes Biura Inwestycji Euro Gdańsk 2012.

W tym roku prace zakończą się też we Wrocławiu (październik) i Warszawie (czerwiec).

— Ubiegły rok dla Stadionu Narodowego był przełomowy. Zaawansowanie robót osiągnęło taki poziom, że dzisiaj nie skupiamy się na tym, czy zdążymy, ale by zapewnić profesjonalne funkcjonowanie stadionu i maksymalnie wykorzystać jego funkcje sportowe, kulturalne, biurowo–konferencyjne i rozrywkowe — mówi Rafał Kapler, prezes Narodowego Centrum Sportu.

Dojadą bez korków

Gotowe stadiony to nie wszystko, bo kibice i zawodnicy będą musieli jakoś do nich dojechać.

— Wśród najważniejszych kamieni milowych w 2011 r. znajdą się m.in. oddanie do użytku kluczowych odcinków autostrad — A2 odcinek Nowy Tomyśl — Świecko oraz A1 odcinek Nowe Marzy — Toruń. Zakończy się też budowa obwodnicy we Wrocławiu — wymienia Mikołaj Piotrowski, dyrektor ds. komunikacji w PL.2012.

Nieco dłużej na luźniejszy przejazd poczekają mieszkańcy stolicy.

— Węzeł łączący autostradę A2 z ekspresową S8 w Konotopie zostanie oddany do użytku w maju 2012 r. wraz z odcinkiem autostrady A2 Stryków — Konotopa — dodaje Mikołaj Piotrowski.

Na brak pracy w tym roku narzekać nie będą też kolejarze.

— Jednym z kluczowych działań będzie naprawa linii Poznań — Gdańsk oraz Wrocław — Warszawa, głównie przez prace interwencyjne. Głównym celem jest skrócenie czasu przejazdu między miastami — mówi Paweł Dziwisz, dyrektor ds. inwestycji PKP PLK.

Sprawne kołowanie

W trakcie Euro 2012 wystąpi w Polsce największy ruch w przestrzeni powietrznej w historii.

W efekcie również porty lotnicze musiały zakasać rękawy, by móc obsłużyć gigantyczną liczbę kibiców.

— Port lotniczy w Warszawie już jest przygotowany i spełnia wymogi UEFA. We Wrocławiu prace przy budowie drugiego terminalu zakończą się w drugim kwartale 2011 r. Natomiast w Gdańsku prace potrwają do marca 2012 r. — mówi Mikołaj Piotrowski.

Najgorzej sytuacja wygląda w Poznaniu, gdzie dopiero w styczniu spodziewana jest decyzja środowiskowa dotycząca m.in. rozbudowy drogi kołowania dla samolotów i terminalu pasażerskiego. Prace rozpoczną się natychmiast po uzyskaniu decyzji.

— Nie oznacza to jednak, że lotnisko nie będzie gotowe na czas. W czerwcu 2012 r. będzie mogło w sposób sprawny obsłużyć pasażerów — zapewnia Mikołaj Piotrowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Białkowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy