Na europejskch giełdach dominowałą podaż

27-02-2007, 18:01

Wtorkowa sesja przyniosła widoczne pogorszenie nastrojów na największych zachodnioeuropejskich parkietach.

Silna przecena indeksów była następstwem gwałtownego załamania koniunktury na giełdach w Azji, słabego zakończenia poniedziałkowej sesji w USA, rozczarowujących danych napływających z amerykańskiej gospodarki oraz zwyżki notowań metali i ropy.

Mimo zwyżki cen surowców pod presją podaży znalazły się papiery spółek wydobywczych, które gros swoich zysków realizują na chińskim rynku. Wśród poszkodowanych znalazły się między innymi papiery BHP Billiton, największej spółki górniczej na świecie oraz Rio Tinto i Xstrata.

Spadały kwotowania Repsol, piątego co do wielkości koncernu rafineryjnego na Starym Kontynencie. To efekt obniżenia rentowności spółki.

Dużo zleceń sprzedaży odnotowano na walorach Volvo, szwedzkiego producenta samochodów. Firma zgodziła się na przejęcie należącego do Ingersoll-Rand działu projektów drogowych.

O złych nastrojach na parkietach giełdowych może świadczyć przebieg notowań niemieckiego koncernu chemicznego Henkel. Kurs akcji spadał mimo, że spółka zrealizowała w minionym roku 13-proc. wzrost zysku netto i znacząco poprawiła sprzedaż. To jednak nie wystarczyło, gdyż na ten rok prognozy nie są zbyt optymistyczne.

WST

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Na europejskch giełdach dominowałą podaż