Na europejskch giełdach popyt ma dużą przewagę

Sebastian Gawłowski
14-11-2001, 12:04

Europejskie giełdy akcji zanotowały zwyżki w trakcie porannej części notowań po bardzo pozytywnej reakcji rynków amerykańskich na wiadomości o sukcesach opozycji w Afganistanie i zajęciu przez nią stolicy tego kraju.

Silne walory technologiczne pociągnęły do góry ogólnoeuropejski indeks FTSE Eurotop 100 o 1,7 proc. Główne wskaźniki najistotniejszych giełd na Starym Kontynencie również wyraźnie zwyżkowały. Niemiecki DAX okazał się

najmocniejszy zyskując 1,8 proc. Indeksy w Paryżu i Londynie wzrosły o około 1,5 proc.

Wyraźne wzrosty zanotowały takie spółki jak francuski Cap Gemini oraz niemiecki Infineon. Inwestorzy kupowali akcje obu przedsiębiorstw po publikacji przez nie wyników, które nie rozczarowały rynku.

Niemiecki koncern chemiczny Bayer opublikował wyniki świadczące o dużym wpływie spowolnienia gospodarczego na kondycję firmy. Zysk operacyjny giganta spadł o 91 proc. Sprzedaż Bayera ucierpiała również w wyniku konieczności wycofania z rynku leku obniżającego cholesterol. Niemiecka spółka zanotowała stratę netto wysokości 183 mln EUR.

Mimo to koncern oczekuje dodatniego wyniku na koniec roku. Na starcie notowań akcje straciły 2 proc. Jednak w dalszej części handlu uległy ogólnemu trendowi na rynku i zyskały 1,3 proc.

Zapowiedź wypłaty dodatkowej dywidendy w wysokości 11,5 pensa na akcje oraz plany buy backu do 15 proc. walorów podbiły o 6,5 proc. walory telekomunikacyjnego Cable&Wireless na londyńskim rynku.

SG

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Na europejskch giełdach popyt ma dużą przewagę