Na europejskich giełdach przewaga po stronie podaży

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 19-09-2006, 12:59

Wtorek nie jest udanym dniem dla inwestorów handlujących na największych światowych giełdach.

Wtorek nie jest udanym dniem dla inwestorów handlujących na największych światowych giełdach. Spokojnie było tylko na Dalekim Wschodzie, chociaż i tam, pod koniec dnia negatywna rekomendacja dla japońskich producentów farmaceutyków zniwelowała wcześniejsze wzrosty generowane rosnącymi wycenami walorów czołowych eksporterów.

Niepewna sytuacja na parkietach to pokłosie obaw i oczekiwań związanych ze środowym posiedzeniem amerykańskich władz monetarnych. Jak sugeruje część ekonomistów, prawdopodobieństwo utrzymania stóp na dotychczasowym poziomie jest duże, ale sam Fed znalazł się niejako w „kropce”. Z jednej strony widać jego niechęć do podrażania długu, jednak z drugiej wydaje się jakby nie miał przygotowanej na taki scenariusz odpowiedniej alternatywy.

Inwestorzy się niepokoją, co widać poprzez pryzmat spadających indeksów w Londynie, Paryżu i Frankfurcie. Na pierwszym z wymienionych parkietów silnym impulsem parospadkowym stało się załamanie notowań koncernu British Energy, który zmuszony został niespodziewanie do obniżenia potencjału produkcyjnego. Przecena sięgała momentami 9 proc.

W Niemczech cieniem na giełdzie położyły się dane makro. Wzrosły bowiem więcej niż oczekiwano ceny producentów, bardzo mocno spadł za to indeks oczekiwań ekonomicznych instytutu ZEW.

Najwięcej emocji przynosi wymiana papierów spółek surowcowych. Rosnące ceny miedzi podbijają wyceny takich tuzów jak Anglo American czy BPH Billiton. Huśtawkę nastrojów przeżywają z kolei udziałowcy koncernów paliwowych. Ropa jest niestabilna, gdyż spekuluje się o możliwości obniżenia wydobycia przez OPEC. Przeciwwagą dla tych plotek są doniesienia rządu w Nigerii, który ponoć robi wszystko by w istotny sposób zwiększyć i zabezpieczyć produkcję „czarnego złota”.

DI

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Na europejskich giełdach przewaga po stronie podaży