Na europejskich giełdach przeważały dobre nastroje

Marek Druś
24-10-2001, 19:51

Na europejskich giełdach panowały w środę dobre nastroje. Pięć z ośmiu największych europejskich rynków zanotowało wzrost głównych indeksów.

Drożały akcje spółek telekomunikacyjnych i banków. Mocno zwyżkował kurs akcji narodowych telekomów: fińskiej Sonery i hiszpańskiej Telefoniki.

W przypadku pierwszej ze spółek zadecydowało o tym podniesienie jej rankingu kredytowego przez agencję Moody’s. Telefonika poprawiła wycenę po udanej emisji obligacji o wartości 2 mld EUR. Zdrożały papiery British Telecommunications, co wiąże się z decyzją udziałowców spółki przybliżającą wydzielenie z niej odrębnego podmiotu, zajmującego się telefonią komórkową.

Oczekiwanie na kolejną obniżkę stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny poprawiło wycenę papierów banków. W górę poszły kursy m.in. Commerzbanku, Societe Generale i Lloyds TSB.

Spadały ceny papierów spółek naftowych, co wiąże się z utrzymującym się trendem spadkowym cen ropy i zapowiedzią OPEC powstrzymania się przez co najmniej trzy tygodnie od ograniczenia wydobycia surowca. Staniały papiery British Petroleum, Shell T&T i TotalFina Elf.

Po znacznej redukcji prognoz zysków staniały papiery belgijskiej spółki AGFA, jednego z największych producentów fotograficznych materiałów światłoczułych, i niemieckiej spółki Beate Uhse, największej europejskiej sieci sex-shopów.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Na europejskich giełdach przeważały dobre nastroje