Na europejskich giełdach tydzień zaczął się niewielkimi zmianami

opublikowano: 23-04-2007, 19:49

Europejskie giełdy zaczęły tydzień niewielkimi spadkami indeksów. Kolejna fala transakcji fuzji i przejęć tym razem zdeprymowała inwestorów, którzy zaczęli zastanawiać się, czy aby firmy stać na  rekordowe akwizycje.

Spadki głównych indeksów w Londynie i Frankfurcie wyniosły 0,1 proc. W Paryżu strata sięgnęła prawie 0,4 proc. Paneuropejski DJ Stoxx 600 zakończył dzień 0,1 proc. zniżką. Z 18 indeksów branżowych spadała wartość 11. Najwięcej, po 0,7 proc. traciły wskaźniki spółek chemicznych i telekomunikacyjnych. Liderem wzrostów był indeks branży naftowej, który wzrósł o 0,9 proc.

Informacją dnia było ogłoszenie przejęcia holenderskiego banku ABN Amro przez brytyjski Barclay's. Wartość transakcji to aż 67 mld EUR. Będzie to największe przejęcie sektorze usług finansowych w historii. Akcje obu banków taniały, w dół poszedł również kurs francuskiego Societe Generale. Inwestorzy uwierzyli w zapewnienia banku, że nie rozmawia on z włoskim Unicredit o fuzji.

Na giełdzie w Londynie mocno poszedł w górę kurs producenta piwa, Scottish & Newcastle. The Financial Times napisał, że działający w tej samej branży SAB Miller chce przejąć spółkę, a następnie sprzedać jej brytyjską część firmie Diageo, jednemu z największych producentów alkoholi.

W grupie przecenionych mocno spółek znalazł się tymczasem koncern farmaceutyczny AstraZeneca. Wiadomość iż przejmie on za ponad 15 mld USD amerykańską spółkę MedImmune wywołała negatywną reakcję, bo inwestorzy uznali, że cena jest za wysoka.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Na europejskich giełdach tydzień zaczął się niewielkimi zmianami