Czytasz dzięki

Na europejskich giełdach wzrosty indeksów

  • PAP
opublikowano: 25-03-2020, 09:45

Na zachodnioeuropejskich giełdach indeksy są na sporych plusach - na rynkach rosną nadzieje, że działania podejmowane przez rządy państw na świecie złagodzą ciosy zadane gospodarkom przez epidemię koronawirusa - podają maklerzy.

Benchmarkowy wskaźnik Stoxx 600 Europe zwyżkuje o ponad 2 proc. Na zielono świecą wskazania wszystkich 19 sektorów, na czele z branżą finansową i naftową. Nieco słabiej radzą sobie spółki z sektora farmaceutycznego i spożywczego.

Kontrakty na indeksy w USA rosną po ponad 1 proc.

W Azji Nikkei 225 zyskał 8,07 proc., SCI w Szanghaju wzrósł o ponad 2 proc. Hang Seng w Hongkongu zwyżkuje o 3,96 proc.

Amerykańscy demokratyczni i republikańscy senatorzy oraz urzędnicy administracji prezydenta Donalda Trumpa osiągnęli porozumienie w sprawie ustawy o bodźcach ekonomicznych w celu złagodzenia skutków epidemii koronawirusa dla gospodarki. Pakiet stymulacyjny ma wynieść ok. 2 bln USD.

Szczegóły pakietu nie zostały jeszcze ujawnione, ale negocjatorzy pracowali nad pakietem obejmującym miliardy USD pomocy dla firm, stanów i miast, czeki dla więszości Amerykanów, pożyczki i pomoc dla małych firm na utrzymanie ich payrollsów, bardziej eskpansywne ubezpieczenie na wypadek bezrobocia, odroczenie podatków i wiele innych przepisów.

Wcześniej w tym tygodniu Rezerwa Federalna USA poinformowała, że uruchomi zakup nieograniczonej liczby obligacji w celu utrzymania niskich kosztów finansowania zewnętrznego i ustanowi programy zapewniające przepływy kredytowe do korporacji, a także do władz stanowych i lokalnych.

"Działania wspierające gospodarki są wdrażane dość szybko, a to doceniają globalni inwestorzy" - mówi Takeru Ogihara, główny strateg Asset management One.

"Pakiet USA o wartości 2 bilionów dolarów jest znaczny i będzie miał bardziej bezpośredni wpływ na cykl koniunkturalny niż polityka pieniężna" - dodaje.

Hajime Sakai, główny zarządzający funduszami w Mito Securities, wskazuje, że trzeba poczekać na dane o skali epidemii koronawirusa w Stanach Zjednoczonych i Europie.

"Dopóki nie widać spowolnienia tempa zarażenia koronawirusem w Stanach Zjednoczonych i Europie, trudno powiedzieć, czy na rynkach osiągnęliśmy już dno cen akcji" - uważa Sakai.

Na rynku walutowym euro kosztuje 1,0803 USD, wyżej o 1 proc., brytyjski funt zyskuje 0,5 proc. do 1,1819 USD, a japoński jen traci 0,2 proc. do 111,44 za 1 USD.

Rentowność 10-letnich UST spada o 1 pb do 0,84 proc., 10-letnich bundów zniżkuje o 1 pb do -0,33 proc., a 10-letnich brytyjskich papierów skarbowych spada o 1 pb do 0,472 proc.

Ropa WTI na NYMEX drożeje o 2,30 proc. do 24,57 USD, a Brent na ICE zyskuje 1,36 proc. do 27,58 USD/b.

Złoto tanieje o 1,9 proc. do 1.601,49 USD za uncję.

Indeksy giełdowe w Europie - godz. 09.30

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy