Na europejskich giełdach znowu przewagę zdobyli kupujący

(Tadeusz Stasiuk)
30-08-2005, 15:54

W całkowicie odmiennych niż dzień wcześniej nastrojach toczą się wtorkowe notowania na największych zachodnioeuropejskich giełdach. Do handlu po świątecznej przerwie włączył się również parkiet w Londynie.

W całkowicie odmiennych niż dzień wcześniej nastrojach toczą się wtorkowe notowania na największych zachodnioeuropejskich giełdach. Do handlu po świątecznej przerwie włączył się również parkiet w Londynie.

Inwestorów ucieszyły i uspokoiły doniesienia ze Stanów Zjednoczonych, gdzie atak huraganu Katrina przyniósł mniejsze straty niż się spodziewano. A co ważne dla giełdowych graczy, oszczędził amerykańskie platformy wydobywcze, co zaowocowało korektą cen ropy. Nadal pozostają one jednak na wysokim poziomie.

Poniedziałkowa przecena zachęciła do zakupów akcji czołowych ubezpieczycieli. Zgodnie rosną notowania Allianza i Axy. Największym wzrostem w sektorze może pochwalić się brytyjska Aviva, której notowania zwyżkują o blisko 2 proc.

Zapowiedź wysokiej dywidendy, pierwszej od pięciu lat, implikuje wzrost wyceny papierów Corus Group, największego brytyjskiego producenta stali. Chwilami skala aprecjacji sięga niemal 3 proc. Dodatkowym impulsem prowzrostowym jest podwyższenie przez analityków Morgan Stanley prognozy zysków spółki na lata 2005-2006.

W sektorze technologicznym udany dzień mają akcjonariusze Infineona. Lider europejskiego rynku mikroprocesorów ma dostarczyć trzy układy dla nowej konsoli wideo Microsoftu.

Ponad 1 proc. drożeją walory największego na świecie producenta kosmetyków, francuskiej spółki L’Oreal. To zasługa podniesienia z „neutralnie” do „przeważaj” rekomendacji przez HSBC Holding.

Zdecydowanie gorzej było za oceanem, gdzie pierwsza faza notowań stała pod znakiem korekty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Na europejskich giełdach znowu przewagę zdobyli kupujący