Na europejskich rynkach akcji trwa spokojna korekta

29-06-2004, 14:43

Po trzech dniach wzrostów, wtorek przynosi korektę na europejskich rynkach akcji. Nie jest ona jednak głęboka, indeksy giełd we Frankfurcie, Londynie i Paryżu notują spadki od 0,2 do 0,4 proc.

Ochłodzenie wymusza kiepska poniedziałkowa sesja na Wall Street oraz niepokojące informacje płynące z branż motoryzacyjnej oraz nowych technologii. Inwestorzy obawiają się, że w wyniku podwyżki stóp procentowych (jutro) w Stanach Zjednoczonych osłabnie popyt na ich wyroby.

Dwaj najwięksi producenci półprzewodników w Europie – francuski STMicroelectronics i niemiecki Infineon tracą po niecałe 0,5 proc. O ponad 1,5 proc. spadają notowania DaimlerChrysler na giełdzie we Frankfurcie. Koncern wezwał do serwisu właścicieli ponad 121 tys. samochodów marki Mercedes z powodu wykrytej wady układu hamulcowego.

O prawie 2 proc. spadają notowania największego pod względem wartości aktywów banku Holandii, czyli ABN Amro. Inwestorów zaniepokoiły informacje o spodziewanych niższych wynikach jego amerykańskiego oddziału. Zysk netto ma być w tym roku niższy od ubiegłorocznego o od 150 do 250 mln euro.

Głęboki spadek jest udziałem French Connection Group. Stephen Marks, prezes i właściciel sieci sklepów odzieżowych w Wielkiej Brytanii oraz USA zamierza sprzedać około10 proc. posiadanych walorów spółki.

Drugi pod względem wielkości operator telefoniczny w Europie – France Telecom będzie namawiać akcjonariuszy do sprzedaży ponad 4-proc. pakietu akcji Wanadoo, drugiego europejskiego providera internetowego. Akcje FT drożeją o ponad 1 proc.

W górę też idą notowania BAE Systems, spółki z branży lotniczej. W tym tygodniu w w Singapurze firma będzie prezentować samolot bojowy Eurofighter Typhoon w nadziei na zdobycie kontraktu na dostawę maszyn dla tamtejszej armii. Szacunkowa wartość kontraktu to 1,5 mld USD. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Na europejskich rynkach akcji trwa spokojna korekta