Na europejskich rynkach inicjatywę miala podaż

Marek Druś
opublikowano: 30-01-2009, 00:00

Europejskie giełdy przerwały serie wzrostów. W czwartek na największych rynkach akcji podaż miała przewagę od początku sesji. Inwestorzy realizowali zyski. Taniały banki, które w ostatnich dniach mocno drożały. Indeks branży spadał dwukrotnie szybciej niż rynek.

Inwestorów rozczarowały także słabe dane makro z USA i spadek kontraktów na indeksy amerykańskich giełd, które zapowiadały przecenę na Wall Street. Wśród taniejących europejskich spółek znalazła się Deutsche Boerse, co było skutkiem obniżenia przez analityków ceny docelowej jej akcji o 37 proc. Mocno poszedł w dół także kurs London Stock Exchange, zdegradowanego do "sprzedaj" przez Citigroup. Spadek cen metali wywołał zwiększoną podaż akcji spółek górniczych, m.in. BHP Billiton, Rio Tinto i Xstrata. Ostatnia z nich dodatkowo poinformowała o podwyższeniu kapitału. Sesje w USA rozpoczęły się na minusie spadkiem. Większy niż oczekiwano spa-

dek zamówień na dobra trwa-

łe i rekordowa liczba osób

pobierających zasiłek dla bez-

robotnych skłoniły inwesto-

rów do realizacji zysków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane