Na europejskich rynkach wzrosty, a we Włoszech silne odbicie

  • PAP
opublikowano: 22-10-2018, 10:10

Na europejskich giełdach na początku nowego tygodnia wzrosty, a we Włoszech silne odbicie, po tym jak decyzja Moody's o ratingu Włoch usunęła bezpośrednie zagrożenie obniżenia ratingu do "śmieciowego", podają maklerzy.

Globalne giełdy zyskały po "słownym wsparciu" chińskich oficjeli.

Chiński indeks SCI zyskał ponad 4 proc., najmocniej od marca 2016 r., wspierany przez komentarze ze strony chińskich władz i m.in. plany obniżenia podatków dochodowych od osób fizycznych, w celu wsparcia chińskiej gospodarki w czasie napięć handlowych z USA. Prezydent Chin Xi Jinping zadeklarował pomoc dla chińskiego sektora prywatnego w kraju w obawie, że spór handlowy w USA może zaszkodzić wzrostowi w chińskiej gospodarce.

Inwestorzy uważnie obserwują wyniki podawane przez firmy pod kątem wpływu ceł na ich zyski.

Tanieją akcje spółki Philips, o 9,9 proc., po tym jak w III kw. zanotowała ona wyniki rozbieżne z prognozami analityków.

W piątek agencja ratingowa Moody's obniżyła rating Włoch do najniższego poziomu inwestycyjnego "Baa3" z "Baa2". Perspektywa ratingu jest stabilna. Decyzja zakończyła trwający od maja przegląd ratingu Włoch przez Moody's pod kątem jego ewentualnej obniżki.

"W tym tygodniu na rynkach nacisk zostanie prawdopodobnie położony na Włochy" - mówi Michael Hewson, główny analityk rynku w CMC Markets UK.

"Prawdopodobnie będzie to też tydzień wzrostów i spadków dla funta w związku z rozmowami ws. Brexitu" - dodaje.

Rozmowy w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE trwają od maja 2017 roku. Bruksela chce je zakończyć jak najwcześniej, by mieć czas na zaakceptowanie porozumienia przez Parlament Europejski i Radę UE. Musi do tego dojść przed Brexitem, który nastąpi 29 marca 2019 roku.

Dłużej niż po stronie unijnej zatwierdzanie umowy może zająć brytyjskiemu parlamentowi. Już teraz polityczne kłopoty, zwłaszcza silny opór frakcji eurosceptycznej, są wskazywane jako główna przeszkoda w zawarciu porozumienia z UE.

Konfederacja Przemysłu Brytyjskiego (CBI) ostrzega, że większość firm na Wyspach jest gotowa w związku z Brexitem uruchomić do grudnia "plany awaryjnego zarządzania" polegające, m.in. na cięciu zatrudnienia i przenoszeniu działalności za granicę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu