Na europejskie giełdy powróciły wzrosty

Przemek Barankiewicz
27-08-2003, 21:28

Środowa sesja po raz pierwszy w tym tygodniu przyniosła wzrosty na europejskich giełdach. Szczególnie udana była końcówka notowań, w której nasilił się popyt na akcje spółek z branży półprzewodników i „komórek”.

Najdroższy od 13 miesięcy jest już ASML, holenderski dostawca sprzętu do produkcji chipów. Popyt na akcje spółek z tej branży wywołały informacje, że dostawcy sprzętu produkują blisko krawędzi swych mocy wytwórczych. Przychylni – po podniesieniu prognoz przez Intel – są także analitycy. Po blisko 4 proc. zyskały kursy Infineona i STMIcroelectronics, największych na kontynencie producentów układów scalonych. W ciągu ostatnich dwóch tygodni wyceny spółek z branży poprawiły się o 20-30 proc.

Prezes Nokii zapowiedział, że w ciągu pięciu lat 800 mln ludzi zacznie używać komórki. Ponieważ gros z tej liczby pochodzić ma z krajów „wschodzących”, rynek z entuzjazmem powitał nowe modele Nokii przeznaczone m.in. na rynek rosyjski i indyjski. Wzmocnienie kursu fińskiej spółki poprawiło także wyceny Ericssona i Alcatela, chociaż analitycy ostrzegają, że Nokia nie zdoła na nowych rynkach utrzymać wysokich marż.

Spokojnie było w sektorze finansowym. Rynek czekał na wyniki Munich Re i Fortisa. Przed publikacją wyników silny był za to niemiecki Tui, największy w Europie turoperator.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Na europejskie giełdy powróciły wzrosty