Na europejskim rynku akcji przewaga popytu

opublikowano: 12-01-2023, 10:52
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Paneuropejski Stoxx Europe 600 rósł po pierwszej godzinie czwartkowej sesji o 0,55 proc. i miał największą wartość od kwietnia ubiegłego roku.

Nastroje europejskich inwestorów poprawiły wyraźne wzrosty na rynkach amerykańskich akcji napędzane przekonaniem, że czwartkowe dane o inflacji w USA w grudniu pokażą jej dalszy spadek i skłonią Fed do łagodniejszej polityki monetarnej. Pomogłoby to w dalszym umocnieniu euro i obniżeniu inflacji w Europie. Spadają rentowności obligacji państw eurolandu.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Rosną kursy prawie 75 proc. spółek ze Stoxx Europe 600. Popyt przeważa w 18 z 19 głównych segmentach rynku. Największym cieszą się akcje spółek motoryzacyjnych, turystyczno-wypoczynkowych (po 1,3 proc.) i nieruchomości (1,4 proc.). Najmniej rosną segmenty spółek spożywczych (0,35 proc.) i medialnych (0,3 proc.), a minimalny spadek notuje segment spółek chemicznych (-0,1 proc.).

W Londynie FTSE100 rośnie o 0,6 proc. i ma największą wartość od sierpnia 2018 roku. W Paryżu CAC40 zyskuje 0,8 proc., drożeje 37 z 40 spółek z indeksu, najmocniej Renault (2,8 proc.). We Frankfurcie DAX idzie w górę o 0,5 proc. Rosną kursy 32 z 40 niemieckich blue chipów. Najmocniej drożeją akcje Continental (3,5 proc.) z branży motoryzacyjnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane