Na europejskim rynku akcji przeważa popyt

opublikowano: 26-01-2023, 10:50
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Paneuropejski Stoxx Europe 600 rósł po pierwszej godzinie handlu o prawie 0,6 proc. Drożały akcje 72 proc. spółek z indeksu.

Nastroje w Europie poprawiło neutralne zakończeni środowej sesji na amerykańskich rynkach akcji pomimo mocnego spadku indeksów na jej początku z powodu rozczarowania prognozami Microsoftu. Dodatkowo sprzyjającym czynnikiem są dobre wyniki kwartalne Tesli, które mogą być wsparciem dla taniejących w ostatnim czasie spółek nowych technologii. Na nastroje wpływ mogą mieć publikowane w czwartek dane makro w USA, przede wszystkim o PKB w czwartym kwartale i cenach konsumpcji (PCE).

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Popyt przeważa w 16 z 19 głównych segmentów europejskiego rynku akcji. Najmocniej drożeją spółki technologiczne (0,9 proc.), handlu detalicznego (1,2 proc.) i usług finansowych (1,3 proc.). Najsłabsze są segmenty nieruchomości (0,0 proc.), użyteczności publicznej (-0,3 proc.) i spółek spożywczych (-0,5 proc.).

W Londynie FTSE100 rośnie o 0,2 proc., drożeje 68 proc. spółek z indeksu. W Paryżu CAC40 idzie w górę o 0,7 proc. Rosną kursy 31 z 40 jego komponentów, najmocniej półprzewodnikowego STMicroelectronics (5,8 proc.), którego prognozy przychodów okazały się wyższe od rynkowych. We Frankfurcie DAX zyskuje 0,2 proc. Drożeją akcje 28 z 40 niemieckich blue chipów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane