Na europejskim rynku akcji przeważa popyt

opublikowano: 02-02-2023, 12:35
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Paneuropejski Stoxx Europe 600 rośnie o prawie 0,7 proc. Drożeją akcje 80 proc. spółek z indeksu.

Nastroje na europejskim rynku akcji poprawiły wzrosty w środę na Wall Street po „gołębiej” wypowiedzi szefa Fed. Dodatkową zachętą są dobre wyniki kwartalne spółek. Rynek czeka jeszcze test w postaci decyzji EBC w sprawie stóp. Oczekiwana jest podwyżka o 50 pkt. bazowych, ale ważny jest także sygnał o dalszej ścieżce polityki monetarnej w związku z ostatnimi doniesieniami o spadku inflacji i wzroście gospodarki eurolandu.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Popyt przeważa w 14 z 19 głównych segmentach rynku. Najmocniej drożeją spółki handlu detalicznego (2,15 proc.), nieruchomości (2,9 proc.) i technologiczne (3,3 proc.). Największa podaż jest w segmentach ochrony zdrowia (-0,2 proc.), surowcowym (-0,3 proc.) i spożywczym (-0,4 proc.).

W Londynie FTSE100 rośnie o 0,6 proc., drożeje ponad 80 spółek z indeksu, w tym Shell (2,75 proc.), który pochwalił się w czwartek rekordowym zyskiem w 2022 roku. W Paryżu CAC40 idzie w górę o 0,6 proc. Rosną kursy 29 z 40 spółek wchodzących w jego skład, najmocniej koncernu Dassault Systemes (6,25 proc.). We Frankfurcie DAX zyskuje aż 1,5 proc., drożeją akcje 36 z 40 niemieckich blue chipów. Największy wzrost kursu notuje półprzewodnikowy Infineon Technologies (7,5 proc.), korzystający z optymizmu wywołanego w środę przez AMD. Najmocniej tanieją akcje Deutsche Banku (-2,0 proc.), którego raport kwartalny rozczarował inwestorów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane