Na europejskim rynku akcji przeważa popyt

opublikowano: 31-03-2023, 11:46
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Paneuropejski Stoxx Europe 600 zmierza do zakończenia wzrostem trzeciej sesji z rzędu. W piątek przed południem rośnie o 0,2 proc. W marcu wartość indeksu spada o ok. 1 proc., ale w pierwszym kwartale rośnie o ponad 7 proc.

Na rynkach akcji utrzymują się dobre nastroje wynikające ze słabnięcia obaw o sektor bankowy. Wzrostom sprzyjają także dobre dane makro. Eurostat poinformował w piątek, że inflacja spadła w marcu w strefie euro najniżej od 13 miesięcy i mocniej niż oczekiwano. Kontrakty na indeksy rynków akcji w USA rosną, co pomaga giełdom w Europie, ale widać ostrożność przed publikacją za oceanem w piątek danych o inflacji cen konsumpcji (PCE). W Europie spadają rentowności obligacji państw strefy euro.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Popyt przeważa w 13 z 19 głównych segmentach europejskiego rynku akcji. Najmocniej drożeją spółki handlu detalicznego (0,9 proc.), spożywcze (1,0 proc.) oraz dostawcy dóbr osobistych i użytku domowego (1,1 proc.). Najsłabsze są segmenty spółek naftowych, surowcowych i banków (wszystkie po -0,5 proc.).

W Londynie FTSE100 rośnie o 0,2 proc., a najmocniej drożeją akcje IAG (2,2 proc.), właściciela m.in. British Airways i Iberii.

W Paryżu CAC40 idzie w górę o 0,4 proc. Rosną kursy 27 z 40 spółek z indeksu. Najmocniej rośnie kurs telekomu Orange (2,0 proc.).

We Frankfurcie DAX zyskuje o 0,3 proc. Drożeją akcje 28 z 40 niemieckich blue chipów. Liderem wzrostów jest koncern Henkel (1,75 proc.), działający w branży produktów chemii domowej i kosmetyków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane