Paneuropejski Stoxx Europe 600 rośnie o 0,65 proc. po pierwszych kilkudziesięciu minutach piątkowej sesji. Drożeje 70 proc. spółek z indeksu, ale Credit Suisse znów jest jego najmocniej taniejącym komponentem.
Nastroje w Europie poprawiły wzrosty w USA na giełdach w czwartek po doniesieniach o wsparciu First Republic przez duże amerykańskie banki. Rentowności obligacji skarbowych państw eurolandu spadają. Goldman Sachs obniżył o połowę, do 25 pkt. bazowych prognozę podwyżki stóp procentowych EBC w maju, co oznacza, że oczekuje niższej stopy końcowej w obecnym cyklu podwyżek, wynoszącej 3,50 proc. HSBC także skorygował w dół prognozę tempa zmian stóp. Oczekuje dwóch podwyżek po 25 pkt. bazowych na posiedzeniach w maju i czerwcu.

Popyt przeważa w 17 z 19 głównych segmentach europejskiego rynku akcji. Najmocniej drożeją spółki technologiczne (1,5 proc.), surowcowe (2,2 proc.) i naftowe (2,6 proc.). W przypadku tych ostatnich to odreagowanie największej tygodniowej przeceny ropy w tym roku. Najsłabsze są segmenty usług finansowych oraz dóbr osobistych i gospodarstwa domowego (po -0,1 proc).
Akcje Credit Suisse, które zdrożały w czwartek o prawie 19 proc., pod wpływem doniesień o wsparciu udzielonym spółce przez bank centralny Szwajcarii, tanieją o 3,6 proc. w piątek przed południem, najmocniej w Stoxx Europe 600. Branżowy indeks STOXX Europe 600 Banks rośnie jednak o 0,5 proc.
W Londynie FTSE100 rośnie o 0,9 proc., a najmocniej idzie w górę kurs giganta rynku surowców Glencore (4,6 proc.).
W Paryżu CAC40 zyskuje 0,4 proc. przy drożejących 28 spółkach z indeksu. Liderem zwyżek jest koncern Alstom (3,4 proc.).
We Frankfurcie DAX rośnie o 0,6 proc. Rosną kursy 33 z 40 niemieckich blue chipów. Najmocniej drożeją akcje półprzewodnikowego Infineon Technologies (3,3 proc.).
Podpis: Marek Druś