Na europejskim rynku akcji wzrosty, ale Credit Suisse znów tanieje

opublikowano: 17-03-2023, 11:17
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Paneuropejski Stoxx Europe 600 rośnie o 0,65 proc. po pierwszych kilkudziesięciu minutach piątkowej sesji. Drożeje 70 proc. spółek z indeksu, ale Credit Suisse znów jest jego najmocniej taniejącym komponentem.

Nastroje w Europie poprawiły wzrosty w USA na giełdach w czwartek po doniesieniach o wsparciu First Republic przez duże amerykańskie banki. Rentowności obligacji skarbowych państw eurolandu spadają. Goldman Sachs obniżył o połowę, do 25 pkt. bazowych prognozę podwyżki stóp procentowych EBC w maju, co oznacza, że oczekuje niższej stopy końcowej w obecnym cyklu podwyżek, wynoszącej 3,50 proc. HSBC także skorygował w dół prognozę tempa zmian stóp. Oczekuje dwóch podwyżek po 25 pkt. bazowych na posiedzeniach w maju i czerwcu.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Popyt przeważa w 17 z 19 głównych segmentach europejskiego rynku akcji. Najmocniej drożeją spółki technologiczne (1,5 proc.), surowcowe (2,2 proc.) i naftowe (2,6 proc.). W przypadku tych ostatnich to odreagowanie największej tygodniowej przeceny ropy w tym roku. Najsłabsze są segmenty usług finansowych oraz dóbr osobistych i gospodarstwa domowego (po -0,1 proc).

Akcje Credit Suisse, które zdrożały w czwartek o prawie 19 proc., pod wpływem doniesień o wsparciu udzielonym spółce przez bank centralny Szwajcarii, tanieją o 3,6 proc. w piątek przed południem, najmocniej w Stoxx Europe 600. Branżowy indeks STOXX Europe 600 Banks rośnie jednak o 0,5 proc.

W Londynie FTSE100 rośnie o 0,9 proc., a najmocniej idzie w górę kurs giganta rynku surowców Glencore (4,6 proc.).

W Paryżu CAC40 zyskuje 0,4 proc. przy drożejących 28 spółkach z indeksu. Liderem zwyżek jest koncern Alstom (3,4 proc.).

We Frankfurcie DAX rośnie o 0,6 proc. Rosną kursy 33 z 40 niemieckich blue chipów. Najmocniej drożeją akcje półprzewodnikowego Infineon Technologies (3,3 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane