Na fali euforii, Dow Jones ustanawia kolejne rekordy

opublikowano: 02-05-2007, 22:07

'Jak spaść to z naprawdę wysokiego konia' - taką dewizę zdają się wyznawać inwestorzy handlujący na amerykańskich giełdach. Mimo niejasnych sygnałów płynących z gospodarki, pojawiających się co jakiś czas symptomów schłodzenia koniunktury, gracze wykorzystują każdy pretekst do  podbijania cen akcji, które w opinii coraz większego grona specjalistów, są już nierzadko oderwane od rzeczywistości. Podczas środowych kwotowań, kolejny rekord indeksu Dow Jones zapewniły dane o dynamice zamówień w przemyśle wytwórczym, raporty kwartalne oraz spekulacje związane z kolejnymi potencjalnymi fuzjami i  przejęciami.

Departament Handlu poinformował, że zamówienia w marcu zwiększyły się o 3,1 proc. wobec 1,4-proc. wzrostu miesiąc wcześniej. Takiego scenariusza nie spodziewali się ekonomiści, którzy co prawda prognozowali wzrost, ale jedynie o 2,2 proc.
Sugerowałoby to, że amerykańska gospodarka ma się jak najlepiej, co pozostaje jednak w pewnym dysonansie z wtorkowymi danymi z rynku nieruchomości, traktowanemu jako swoisty barometr stanu całej amerykańskiej gospodarki, z uwagi na częste wyprzedzające pozostałe sektory trendy.

Ostatnie dane makro, w tym o zamówieniach i wskaźnik ISM aktywności w przemyśle dają z kolei atut "jastrzębiom" z Fed, by nie luzować polityki monetarnej. A to na pewno nie jest dobra wiadomość dla giełd. Cóż, patrząc na zachowanie inwestorów, na razie wydają się nie zastanawiać nad takim scenariuszem, lub też, już się z nim pogodzili. A może dopiero przyjdzie czas na opamiętanie? Dla niektórych, na pewno za późno.

Falowały notowania akcji Dow Jones, wydawcy m.in. dziennika The Wall Street Journal. Część z graczy realizowała zyski po wtorkowym ponad 50-proc. wzroście notowań, będącym efektem złożenia wartej 5 mld USD oferty przejęcia przez News Corp. Na rynek dotarły w środę doniesienia, że duzi akcjonariusze DJ nie wykazują jednak zbytniego entuzjazmu dla tej oferty.

Zmiany konsolidacyjne miały też wpływ na wycenę papierów Cablevision Systems. Spółka przyjęła propozycję jej zakupu o wartości ponad 10,5 mld USD.

Silną zwyżką w sektorze medialnym mógł pochwalić się również Time Warner. Kwartalny zysk netto giganta co prawda spadł poniżej poziomu sprzed roku, jednak jego zyski w przeliczeniu na akcję przekroczyły prognozy analityków.

W średniej Dow Jones, wahały się kwotowania Citigroup. Gracze nie za bardzo wiedzieli jak zareagować na informację o złożeniu oferty zakupu spółki specjalizującej się w finansowym serwisie outsourcingowym Bisys Group. Wartość tej transakcji to 1,45 mld USD w gotówce.

Bardzo dobry dzień zaliczyli akcjonariusze MasterCard, operatora kart płatniczych. Zysk spółki w minionym kwartale zwiększył się o 70 proc. bijąc wszelkie szacunki specjalistów.

Ostatecznie, na finiszu sesji indeks Dow Jones odnotował 0,58 proc. wzrost ustanawiając kolejny rekord wszechczasów, tym razem na poziomie 13 212 pkt. Z kolei Nasdaq Composite wzrósł o 1,04 proc. 
WST

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Na fali euforii, Dow Jones ustanawia kolejne rekordy