Na finiszu sesji w Europie doszło do prób odbicia

WST
opublikowano: 31-01-2008, 18:08

Dzień po kolejnej, tym razem oczekiwanej, obniżce stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych największe europejskie giełdy mocno traciły na wartości. Dopiero pod koniec sesji doszło do prób odrobienia odbicia. Udało się to tylko rynkowi w Londynie. Frankfurt i Paryż zmniejszyły jedynie wcześniejsze straty.

Powodem pogłębienia pesymistycznych nastrojów była kolejna fala złych danych napływających z amerykańskiego rynku.

Paneuropejski indeks Dow Jones Stoxx 600 zakończył styczeń najgorszym wynikiem od chwili jego wprowadzenia w życie, czyli od 1987 r.

Gwałtowna przecena stała się udziałem papierów instytucji finansowych. To następstwo spekulacji o możliwym obniżeniu ratingów dla firm ubezpieczających obligacje hipoteczne. Ich wartość szacowana jest na grubo ponad pół biliona dolarów. To postawiłoby banki przed koniecznością dokonania wielomiliardowych odpisów.

Silnie zniżkowała wycena akcji UBS, największego na Starym Kontynencie banku pod względem wartości aktywów. Instytucja dzień wcześniej informowała o rekordowej stracie w czwartym kwartale i oczekiwanej w skali całego minionego roku. Presji podaży poddały się także walory ING, Royal Bank of Scotland i Barclays. Z tego grona wyłamał się Societe Generale. Francuski bank będący ofiarą „przekrętu stulecia” znalazł się na celowniku BNP Paribas, który wykorzystując słabość rywala szykuje się do jego przejecia.

Niezadowoleni mogli czuć się również posiadaczy udziałów w spółkach ubezpieczeniowych. Mocno zniżkowały notowania m.in. Axa czy Friends Provident.

Informacja o 12-proc. spadku zysku netto w ostatnim kwartale minionego roku zaszkodziła kwotowaniom walorów AstraZeneca, drugiego pod względem wielkości producenta leków w Wielkiej Brytanii. Również w przypadku Vodafone, lidera sektora telekomunikacyjnego o przecenie zadecydowały wyniki kwartalne. Wpływy z usług bezprzewodowych spowolniły swój wzrost do 4,1 proc. w trzecim kwartale roku finansowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane