Na giełdach Eurolandu dzień upływa spokojnie

(Artur Szymański)
opublikowano: 28-01-2005, 14:45

Piątkowe notowania na europejskich giełdach mają spokojny wręcz senny przebieg. Zmienność indeksów jest niewielka i w miarę upływu czas gaśnie coraz bardziej. W stosunku do czwartkowych zamknięć, zmiany wskaźników są nieduże – DAX nieco zyskuje, a CAC40 – lekko traci.

Piątkowe notowania na europejskich giełdach mają spokojny wręcz senny przebieg. Zmienność indeksów jest niewielka i w miarę upływu czas gaśnie coraz bardziej. W stosunku do czwartkowych zamknięć, zmiany wskaźników są nieduże – DAX nieco zyskuje, a CAC40 – lekko traci.

Notowane na niemieckiej giełdzie akcje Gilette skoczyły w górę o ponad 13 proc. po elektryzującej informacji, że Procter & Gamble chce kupić producenta maszynek do golenia i dezodorantów za astronomiczną kwotę 57 mld USD. Nie pozostaje to bez wpływu na akcje pozostałych producentów artykułów higieny osobistej.

Bic, producent jednorazowych maszynek do golenia notuje największy skok notowań od czerwca 2002 r. Zyskują też na wartości papiery Beiersdorfa, którego flagowym produktem jest popularny krem Nivea. Powody do zadowolenia mają również akcjonariusze Unilevera czy L'Oreala.

Dobry dzień mają posiadacze walorów spółek nowych technologii. Nokia i Royal Philips kontynuują wzrostową tendencję po wczorajszej publikacji lepszych od oczekiwań wyników za IV kwartał. Do tego dołożył się też pozytywny komunikat Microsoftu, którego zysk w II kwartale roku obrachunkowego okazał się nieco wyższy od założeń. Podniesiona została prognoza wyników rocznych.

Traci natomiast kurs Sanofi po tym jak Kuwait Petroleum poinformował o zamiarze sprzedaży 47 mln akcji producenta farmaceutyków. Akcjonariuszom spółek naftowych nie służy spadek ceny ropy naftowej. W wyniku tego tanieją walory m.in. British Petroleum, Royal Dutch Shell, Statoila i Totala. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane