Na giełdach europejskich nadal spadki

opublikowano: 15-06-2001, 16:15

LONDYN (Reuters) - W piątek po południu na europejskich giełdach indeksy nadal zniżkowały. Spadek na otwarciu sesji w USA potwierdził, że nastroje wśród inwestorów są kiepskie.

W ciągu ostatnich dwóch dni swoje prognozy kwartalne obniżyły takie firmy jak producent światłowodów JDS Uniphase, koncern technologiczny Philips Electronics i lider na rynku technologii telekomunikacyjnych Nortel Networks.

Dodatkowo pojawiły się pogłoski, że następną firmą, która może obniżyć swoją prognozę kwartalną jest Microsoft.

Złych wiadomości ze spółek nie zdołały zrównoważyć nie najgorsze dane makroekonomiczne z USA.

Inflacja w maju wyniosła 0,4 procent wobec 0,3 procent w kwietniu i 0,3 procent spodziewanych przez analityków. Inflacja bazowa, po odliczeniu cen żywności i energii wyniosła 0,1 procent wobec 0,2 spodziewanych przez analityków.

"Inflacja była zgodna z oczekiwaniami, a po odliczeniu cen żywności i energii nawet trochę mniejsza" - powiedział Bill Meehan, główny analityk w Cantor Fitzgerald.

"Fed przestał się ostatnio obawiać inflacji, więc dane te nie są aż tak bardzo ważne, ale przynajmniej nie są złe, a ostatnio bardzo potrzebujemy takich informacji" - dodał.

Indeks Eurotop 300 spadł o 1,13 procent, a indeks blue-chipów Euro Stoxx 50 stracił 1,25 procent.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu