Na giełdach Europy przeceniono spółki telekomunikacyjne

opublikowano: 11-04-2002, 19:43

Wtorkowe notowania na giełdach Starego Kontynentu uwidoczniły obawy rynku o kondycję spółek telekomunikacyjnych. W wyniku przeceny telekomów indeksy głównych giełd straciły prawie 2 proc. i spadły do poziomu z początku marca.

Falę wyprzedaży wywołały wypowiedzi analityków, obawiających się o wyniki obciążonego znacznymi długami sektora. Eksperci Schroder Salomon Smith Barney stwierdzili, że droga, którą podąża Vodafone Group, nie daje nadziei na poprawę zysków jednego z największych operatorów komórkowych. Akcje Vodafone przeceniono o 7 proc. i spółka straciła pozycję największego pod względem kapitalizacji operatora telefonii komórkowej na świecie.

Wyprzedaż udziałów brytyjskiej spółki pociągnęła za sobą zwiększoną podaż udziałów jej brytyjskiego rywala, MMO2, który spadł ponad 11 proc. Sytuację sektora pogorszyły obawy, że narodowi operatorzy w tym Deutsche Telekom (-3 proc.) i France Telecom (-5,6 proc.) zostaną wykluczeni z globalnych indeksów MSCI.

Mocno spadła wycena producentów sprzętu telekomunikacyjnego, w tym Ericssona, Nokii i Alcatela. Analitycy Lehman Brothers zwiększyli do 10 proc. prognozę spadku ich tegorocznej sprzedaży. Dodatkowo JP Morgan wyraził obawę, że prognoza Alcatela na 2002 rok może być trudna do zrealizowania.

Ponad 6 proc. straciły akcje francuskiej grupy medialnej Vivendi Universal. Merrill Lynch uważa, że kwartalne zyski oddziałów muzycznego i telewizyjnego koncernu mogą być o 15 proc. niższe niż oczekuje rynek.

Zapowiedź redukcji kosztów Swiss Life i wzrost ceny udziałów spółki wywołało popyt na akcje ubezpieczyciela. Podrożały również papiery innych przedstawicieli branży, m.in. Allianza i AXA.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu