Na giełdach już święta

Tadeusz Stasiuk
14-04-2006, 00:00

Ostatnia sesja przed świętami na amerykańskich giełdach nie była emocjonująca. Obroty były niskie, ale taka sytuacja nie jest czymś niezwykłym. Wielu inwestorów nie chciało zostać z akcjami w portfelu na długi weekend. Atmosfera na rynku raczej nie sprzyjała wzrostom, choć przez długi czas notowania dużych spółek utrzymywały się nawet ponad kreską. Lepsze nastroje panowały na Nasdaq.

Przed sesją na rynek dotarła informacja o wyższym od prognoz wzroście sprzedaży w marcu. Paradoksalnie nie jest to najlepsza informacja, gdyż rośnie prawdopodobieństwo presji inflacyjnej. A to zawsze drażni władze monetarne. Rośnie więc ryzyko dalszych podwyżek stóp procentowych. Do ponad 5 proc. wzrosła z kolei rentowność 10-letnich amerykańskich papierów skarbowych. To najwyższa wartość od połowy 2002 r.

Wynikami pierwszego kwartału mocno rozczarował drugi pod względem wielkości rynkowej koncern świata, General Electric. Wycena papierów giganta spadała momentami o blisko 2 proc. Jeszcze bardziej przeceniano akcje AMD, wicelidera sektora mikroprocesorów. To rezultat publikacji niezbyt optymistycznej prognozy na obecny kwartał. Rosła za to cena Intela, któremu pomogły pozytywne komentarze ze strony Bank of America i Bear Stearns. W prestiżowej średniej Dow Jones silnie zyskiwały na wartości także akcje producenta sprzętu komputerowego IBM, któremu analitycy Lehman Bros podnieśli cenę docelową.

Jedną z gwiazd sesji na rynku technologicznym były papiery SanDisk. Popyt na akcje producenta pamięci spowodowała zapowiedź włączenia go w skład indeksu S&P500. Firma zastąpi Chiron Corp.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Na giełdach już święta