Czytasz dzięki

Na giełdach mieszane nastroje: w Europie zwyżki, w USA spadki kontraktów

  • PAP
opublikowano: 28-12-2018, 10:07

W piątek na globalnych giełdach prawdziwa "mieszanka": w zachodniej Europie zwyżki indeksów, w Azji mieszane wskaźniki, a kontrakty na indeksy w USA spadają - podają maklerzy.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Inwestorom trudno na razie wytłumaczyć czwartkowe wahania na giełdach w USA - jak to się stało, że wskaźnik Dow Jones Industrial zanotował zwyżkę o ponad 800 pkt. w ciągu niecałych 2 godzin, a czwartkowa sesja za Oceanem zakończyła się solidnymi wzrostami mimo potężnych spadków w ciągu dnia.

W piątek kontrakty na indeksy w USA spadają teraz po 0,1-0,2 proc.

W Azji na zakończenie piątkowej sesji spadł indeks giełdy w Tokio, podczas gdy w Chinach wskaźniki wzrosły. Japonia i Chiny miały swój ostatni dzień handlu w tym roku.

W Europie zwyżkuje Stoxx Europe 600, a wzrostom przewodzą spółki wydobywcze i technologiczne.

Analitycy wskazują, że w nadchodzącym kwartale na rynkach pojawi się wiele zagrożeń, od brytyjskiego głosowania nad umową o Brexicie, przez rozmowy handlowe pomiędzy USA a Chinami, napięcia związane z Fed i wyższymi stopami procentowymi, obawy o globalny wzrost gospodarczy, po rozgrywki prezydenta USA Donalda Trumpa z amerykańskim Kongresem w sprawie budżetu.

"Wkraczamy w okres większej zmienności" - podsumowuje Manpreet Gill, szef strategii w Standard Chartered.

"W którym kierunku podążą giełdy? Kto to wie. Niepewność na rynkach +przeniknie+ na I kwartał 2019 roku" - mówi z kolei Ben Emons, dyrektor zarządzający Medley Global Advisors.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane