Na giełdach mocne wzrosty, bo Chiny biorą się za słabą gospodarkę

  • PAP
opublikowano: 15-01-2019, 09:40

Na giełdach w Europie i Azji we wtorek mocne wzrosty indeksów. Nastroje poprawiły się, bo Chiny biorą się za swoją słabą gospodarkę. W W.Brytanii wieczorem odbędzie się ważne dla przyszłości tego kraju głosowanie - podają maklerzy.

We wtorek uwaga inwestorów skoncentruje się przede wszystkim na Wielkiej Brytanii, gdzie parlament o 20.00 rozpocznie głosowanie nad porozumieniem w sprawie Brexitu.

Głosowanie to miało odbyć się w grudniu 2018 r., ale premier W.Brytanii Theresa May odroczyła je, kiedy stało się jasne, że zostanie ono odrzucone.

Umowa uzgodniona w listopadzie 2018 r. z unijnymi przedstawicielami jest krytykowana nie tylko przez Partię Pracy, ale nawet przez polityków rządzącej Partii Konserwatywnej.

Jak wskazują analitycy najbardziej prawdopodobne jest odrzucenie porozumienia przez obie partie brytyjskiego parlamentu.

Jeśli do tego dojdzie, premier Theresa May miałaby trzy dni na przedstawienie proponowanych dalszych kroków w negocjacjach z UE.

Opozycyjna Partia Pracy sugeruje, że może złożyć wniosek o wotum nieufności dla rządu May.

"Głosowanie to może wywołać na rynkach krótkoterminową zmienność, ale kluczowe dla rynków będą teraz dane z W.Brytanii za IV kwartał 2018 i to, co firmy przedstawią na ten rok" - mówi Ruben de la Torre, starszy manager portfelowy w Andbank Wealth Management.

Na razie nastroje na globalnych rynkach poprawiły się w reakcji na doniesienia z Chin, gdzie we wtorek zapowiedziano, że władze obniżą podatki "na większą skalę", aby pomóc spowolnionej gospodarce. Rząd ma zamiar nadal obniżać podatki, zwłaszcza dla małych i średnich firm - wynika z oświadczenia przekazanego dziennikarzom.

W 2019 r. mają zostać wprowadzone większe środki wspierające gospodarkę, które też ją ustabilizują - wynika z ustaleń najwyższych władz Chin.

"To pozytywne dla rynków, że Chiny podejmują kroki, aby +reaktywować+ gospodarkę, chociaż skutki cięć podatków nie będą jeszcze widoczne w krótkim okresie" - mówi De La Torre.

Na rynku walutowym euro zyskuje 0,05 proc. do 1,1470 USD. Japoński jen tanieje o 0,5 proc. do 108,67 za dolara USA, a brytyjski funt zyskuje 0,1 proc. do 1,2883 USD.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 1 pkt. bazowy do 2,71 proc.

Ropa na NYMEX w Nowym Jorku drożeje o 1 proc. do 51,01 USD, a Brent na ICE zyskuje 0,8 proc. do 59,44 USD/b.

O 10.00 Niemcy podadzą wyliczenie PKB za 2018 r.

O 16.00 wystąpi prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi, który przedstawi roczny raport banku za 2017 r. w Parlamencie Europejskim.

We wtorek będą też wystąpienia przedstawicieli amerykańskiej Rezerwy Federalnej (17.30 Kashkari, 19.00 George, 19.00 Kaplan).

Indeksy w Europie - godz. 09.20

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu