Na giełdach największa zapaść od lutego

  • PAP
opublikowano: 11-10-2018, 10:14

Na globalnych giełdach - od USA, przez Azję po Europę - największa zapaść od lutego 2018 r. Silne spadki miały miejsce w Azji - wskaźnik SCI spadł w pewnym momencie o ponad 5 proc. - podają maklerzy.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Indeksy w Europie cofnęły się do najniższych poziomów od ponad 20 miesięcy z mocno taniejącymi akcjami spółek związanych z towarami.

"Jedno jest pewne - że dziś +niedźwiedzie+ czują się bardzo głodne, trzeba uważać, bo jest niebezpiecznie" - mówi Naeem Aslam, główny analityk rynku w Think Markets UK.

"Wszystko dopiero zaczęło spadać +z klifu+" - dodaje.

Już w środę główne indeksy amerykańskich giełd zakończyły sesję mocnymi zniżkami. Dow Jones i S&P 500 zanotowały największe spadki od lutego. Zniżkom przewodziły spółki technologiczne, dla których był to najgorszy dzień od siedmiu lat.

Wyprzedaż przeniosła się w czwartek do Azji, a teraz na rynki w Europie.

Na rynkach nastąpiło "połączenie" informacji - o negatywnym wpływie wojny handlowej na wyniki firm - z rosnącą presją odchodzenia banków centralnych na świecie od stosowania bodźców monetarnych - a to przyspieszyło spadek kursów akcji.

Amerykański dystrybutor materiałów przemysłowych i budowlanych - Fastenal Co. - podał, że konflikt handlowy USA z Chinami wpływa na zwiększenie kosztów materiałów, co obniży zyski. Z kolei francuski producent dóbr luksusowych LVMH podał, że Chiny ściślej egzekwują przepisy celne.

Tymczasem rentowności 10-letnich UST utrzymują się na poziomie 3,16 proc. wobec 7-letniego maksimum 3,26 proc. - notowanego we wtorek. Stawki rosły pod wpływem malejącego portfela obligacji Fed i oczekiwań na dalsze podwyżki stóp procentowych w USA.

Prezydent USA Donald Trump ocenił już po zamknięciu rynków w USA w środę, że Fed robi "błąd" i "oszalał". Dodał, że spadki na giełdach to "korekta, na którą czekaliśmy od dłuższego czasu". Z kolei sekretarz skarbu USA Steve Mnuchin wskazał, że nie jest zaskoczony, że rynek "ma nieco korekty".

W czwartek na rynku walutowym euro zyskuje 0,2 proc. do 1,1539 USD, brytyjski funt słabnie o 0,05 proc. do 1,3195 USD, a japoński jen - po zwyżce o 0,05 proc. - jest wyceniany po 112,22 za dolara USA.

Rentowność 10-letnich bundów spadła o 4 pkt. bazowe do 0,51 proc., a brytyjskich 10-latek - spadła o 5 pkt. bazowych do 1,682 proc.

Ropa na NYMEX tanieje o 1 proc. do 72,45 USD/b.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu