Na giełdach nasiliły się obawy o stopy w USA

Wojciech Dembiński
opublikowano: 26-06-2000, 00:00

Na giełdach nasiliły się obawy o stopy w USA

Silne spadki indeksów głównych giełd amerykańskich w czwartek — Dow Jones zniżkował o ponad 1,1 proc., Nasdaq o ponad 3,1 proc. — z powrotem zasiały wątpliwość w sercach graczy z innych kontynentów, czy aby spółki technologiczne nie są znowu przewartościowane oraz czy Fed na najbliższym posiedzeniu pozostawi stopy procentowe bez zmian.

PIĄTKOWE sesje na Dalekim Wschodzie upłynęły pod znakiem wyprzedaży spółek technologicznych. Wśród graczy panowało generalnie niezdecydowanie, brakowało bowiem jakichkolwiek jasnych przesłanek do sprzedawania albo kupowania akcji. Do niepewności o amerykańskie stopy procentowe doszły obawy związane z czynnikami lokalnymi. Np. na giełdzie w Tokio dodatkowym elementem, który jeszcze bardziej zwiększył ostrożność inwestorów, były niedzielne wybory powszechne.

SPADKI na Nasdaq stały się sygnałem do pozbywania się spółek technologicznych również dla europejskich inwestorów. Przez prawie cały piątek wskaźniki głównych rynków znajdowały się poniżej poziomów zamknięć z poprzedniej sesji. Obroty pozostawały niskie, ponieważ perspektywa dwudniowej przerwy w handlu nie zachęcała graczy do zajmowania nowych pozycji.

INDEKS londyńskiej giełdy spadł tuż po otwarciu sesji do najniższego od trzech tygodni poziomu, przekraczając psychologiczną barierę 6400 punktów. Przyczyną tego ruchu była niepewność graczy, czy na zakończenie sesji nie okaże się, że zniżki na giełdach w USA pogłębiły się jeszcze bardziej.

OBOK OBAW o decyzję Rezerwy Federalnej graczy dręczyło również pytanie o wynik posiedzenia Banku Anglii, które odbędzie się w przyszłym tygodniu. Głównym spadkowiczem w Londynie był koncern Unilever, którego akcje straciły na wartości ponad 5 proc. w związku z wątpliwościami o wyniki za drugi kwartał.

JEDYNIE w Paryżu indeks od południa zaczął zwyżkować w związku z oczekiwanymi zwyżkami w USA. Analitycy spodziewali się, że po silnych spadkach w czwartek, amerykańskie akcje będą drożeć, a napędem miały być napływające informacje ze spółek. Wall Street i Nasdaq otworzyły się w piątek na plusie — zwyżki indeksów nie przekraczały 0,5 proc.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Dembiński

Polecane