Na giełdach słaby początek roku

  • PAP
opublikowano: 02-01-2019, 09:29

Na giełdach słaby początek roku. Spowolnienie w chińskiej gospodarce uderza w inne rynki. W Europie i Azji indeksy na minusach. Kontrakty na indeksy w USA zniżkują - podają maklerzy.

W Azji spadki indeksów - od Hongkongu po Sydney - po ponad 1 proc., a giełdy w regionie rozpoczęły nowy rok najgorzej od 2016 r. Obawy wśród inwestorów budzi kondycja chińskiej gospodarki.

W środę podano, że indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w XII 49,7 pkt. wobec 50,2 pkt. na koniec XI. Tak wynika z wyliczeń Caixin Media i Markit Economics. To najniższy poziom tego wskaźnika od maja 2017 r.

Słabe wyniki z chińskiej gospodarki torpedują optymizm wśród inwestorów w pierwszym dniu handlu w 2019 r.

W Europie wskaźnik Stoxx Europe 600 zniżkuje po raz pierwszy od 3 sesji, spadki notują wszystkie sektory.

Kontrakty na indeksy w USA zniżkują po 1,2-1,4 proc. Wcześniej notowały wzrosty po 0,6 proc. w reakcji na sygnały ze strony prezydenta USA Donalda Trumpa, że jest otwarty na "deal", aby zakończyć zawieszenie pracy niektórych instytucji federalnych.

"Teraz na rynkach utrzymuje się trend +na zniżkę+" - mówi Kyle Rodda, analityk IG group Holdings.

"Mamy sutuację, kiedy rynki zakładają +wchodzimy w okres słabszego wzrostu+" - dodaje.

Wkrótce inwestorzy poznają wyliczenia PMI w sektorze przetwórczym w grudniu m.in. we Francji, Niemczech, strefie euro i W.Brytanii, a po południu w USA.

Na rynkach paliw ropa tanieje w Nowym jorku o 1,2 proc. do 44,86 USD/b, a Brent na ICE traci 1,0 proc. do 53,25 USD/b.

Euro na rynku walutowym zyskuje niecałe 0,05 proc. do 1,1469 USD, brytyjski funt na plusie o 0,1 proc. - po 1,2753 USD, a japoński jen zyskuje 0,4 proc. do 109,27 za dolara USA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy