Na giełdach spokojne wyczekiwanie

  • PAP
opublikowano: 28-06-2019, 09:51

Zbliża się spotkanie prezydentów USA i Chin w Osace. W sobotę nastąpi wznowienie rozmów handlowych pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem. Globalni inwestorzy na razie wolą zachować ostrożność, bo nie wiadomo, jak to wszystko się zakończy - podają maklerzy.

Wskaźnik Europe Stoxx 600 jest na stabilnym poziomie, po zniżce w tym tygodniu o 0,7 proc.

O 14 proc. drożeją akcje spółki Merlin Entertainment, operatora parków Legoland i muzeów figur woskowych Madame Tussauds, po akceptacji oferty przejęcia przez grupę inwestorów, w tym rodzinę związaną z "imperium" Lego.

Deutsche Bank zyskuje po pomyślnym przejściu rocznych stress testów amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

Tymczasem już za kilkanaście godzin rozpocznie się spotkanie przywódców dwóch największych mocarstw na świecie - prezydent USA Donald Trump i jego chiński odpowiednik - Xi Jinping - rozpoczną rozmowy w Osace w sobotę o godz. 11.30 czasu lokalnego (4.30 czasu polskiego).

Media donosiły, że Chiny i USA wstępnie uzgodniły zawieszenie wprowadzania nowych ceł, by wznowić negocjacje.

Jednak prezydent USA Donald Trump przed spotkaniem z prezydentem Chin Xi Jinpingiem w sobotę w Osace, przy okazji szczytu G20, wysyła "mieszane sygnały" - z jednej strony optymistyczne, gdy mówił: "Myślę, że mamy bardzo dobrą szansę na zrobienie czegoś z Chinami w handlu w sobotę", ale równocześnie Trump powiedział, że nie obiecywał wstrzymania nowych ceł na towary importowane z Chin do USA.

Prezydent USA zapytany przez dziennikarzy, czy obiecał nie nakładać dodatkowych ceł na Chiny przez 6 miesięcy, odpowiedział: "Nie, nie obiecałem, nie".

W środę Trump zapowiadał, że znaczne dodatkowe amerykańskie cła zostaną wprowadzone na towary z Chin, jeśli nie będzie postępów w sprawie umowy handlowej po jego spotkaniu z Xi.

Na razie Donald Trump spotkał się w piątek w Osace z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Trump m.in. zażartował i poprosił Putina: "Nie wtrącaj się w wybory, prezydencie. Nie wtrącaj się w wybory" - powtórzył, odnosząc się do zbliżających się wyborów prezydenckich w USA w 2020 r.

W piątek na rynku walutowym euro jest kupowane po 1,1363 USD, a japoński jen zyskuje 0,1 proc. do 107,65 za 1 USD.

Rentowność 10-letnich UST jest na poziomie 2,01 proc.

Ropa na NYMEX w N.Jorku kosztuje 59,17 USD/b - po zniżce o 0,44 proc.

Złoto na COMEX zyskuje 0,5 proc. do 1.416,07 USD za uncję.

O 10.30 zostanie podane końcowe wyliczenie PKB W.Brytanii w I kw.

O 11.00 będzie opublikowany wstępny wskaźnik CPI w strefie euro w czerwcu.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu