Na giełdach Unii Europejskiej dominują kupujący

Tomasz Furman
opublikowano: 19-08-2002, 13:38

Zdecydowana większość giełd zlokalizowanych w krajach Europy Zachodniej po południu odnotowywała wzrosty. Podstawowe indeksy m.in. zyskiwały na wartości na trzech największych parkietach regionu. Stosunkowo najwięcej powodów do zadowolenia mogą mieć gracze działający na giełdzie paryskiej. Spośród spółek wchodzących w skład wskaźnika CAC 40 liderem wzrostów jest Vivendi Universal. Powodem ogromnego popytu są zapewne uspakajające wypowiedzi prezesa koncernu, który wyraził przekonanie, ze kierowana przez niego grupa do końca września zdoła uporać się z problemami finansowymi. Powodów do narzekań nie mogą mieć również akcjonariusze spółek z sektora finansowego, czy telekomów. Generalnie zyskują one więcej niż reprezentujący je CAC 40.

Mimo spadków zanotowanych na otwarciu dobrze postrzegane są również akcje przedsiębiorstw notowanych na giełdzie we Frankfurcie. Tutaj dla odmiany w gronie blue chipów liderem wzrostów jest Henkel. Bardzo dobrze są wyceniane również banki, zwłaszcza Commerzbank i Bayerische Hypo- Und Vereinsbank oraz koncerny motoryzacyjne.

Dobre nastroje na rynkach europejskich wywołały co najmniej trzy czynniki. Po pierwsze inflacja w strefie euro jest zgodna z oczekiwaniami, nie ma więc presji na Europejski Bank Centralny (ECB), aby ten zaostrzał prowadzoną politykę stóp procentowych. Po drugie gracze liczą, że sesje w USA rozpoczną się od wzrostów o czym mogą świadczyć dodatnie zmiany wartości futures na indeksy Nasdaq-100 oraz DJIA. Wreszcie ostatnią kwestią być może najważniejszą jest wspomniana wcześniej poprawa nastrojów związana z zapewnieniami Vivendi dotyczącymi działań zmierzających do poprawy kondycji finansowej koncernu.

Tomasz Furman

t.furman@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Furman

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Na giełdach Unii Europejskiej dominują kupujący