Na giełdach w Europie dominują spadki cen akcji

(Artur Szymański)
23-02-2005, 14:59

Inwestorzy na zachodnioeuropejskich giełdach kontynuują sprzedaż akcji większości spółek. W kiepskie nastroje graczy wprawiły spore spadki na wtorkowej sesji w USA, spadek wskaźnika zaufania niemieckiego biznesu oraz wzrost ceny ropy.

Inwestorzy na zachodnioeuropejskich giełdach kontynuują sprzedaż akcji większości spółek. W kiepskie nastroje graczy wprawiły spore spadki na wtorkowej sesji w USA, spadek wskaźnika zaufania niemieckiego biznesu oraz wzrost ceny ropy.

Instytut Ifo poinformował dziś, że wskaźnik zaufania niemieckich przedsiębiorców spadł w lutym bardziej niż oczekiwano. To skutek spadku konsumpcji w związku z utrzymującym się wysokim bezrobociem. Pesymistyczne nastroje podgrzał wczorajszy spadek Dow Jonesa o 1,6 proc. co jest największą jednodniową stratę od maja 2003 r.

Najsłabiej zachowują się dziś spółki, których wyniki uzależnione są od ceny ropy naftowej. Ta znów znalazła się powyżej poziomu 50 USD za baryłkę. Na wartości tracą akcje m.in. koncernów samochodowych oraz spółek branży chemicznej.

Akcje Peugeota, drugiego pod względem wielkości producenta samochodów tracą około 3 proc. po tym jak spółka poinformowała, że jej zyski w 2005 r. mogą spaść na skutek drożejących surowców do produkcji aut, takich jak stal i plastik – ten ostatni otrzymywany w wyniku obróbki półproduktów po rafinacji ropy.

Na niekorzyść spółek z branży motoryzacyjnej wpływa również drożejąca benzyna, co przekłada się na mniejszy popyt na nowe samochody. Na paryskiej giełdzie ramię w ramię z Peugeotem spada kurs Renaulta, natomiast we Frankfurcie tracą Volkswagen, Audi, BMW i DaimlerChrysler.

Ogólna dekoniunktura rynkowa nie omija nawet tych spółek, dla których drożejąca ropa oznacza większe zyski, czyli dla koncernów naftowych. W dół idą ceny akcji norweskiego Statoila, francuskiego Totala jak również British Petroleum czy Royal Dutch/Shell.

Słabe wyniki kwartalne pogrążyły kursy spółek Telefonica Moviles i Altadis. Moviles, największy operator telefoniczny w Hiszpanii notuje trzeci dzień spadku z kolei, po tym jak poinformował o 21-proc. spadku zysku netto w IV kwartale. Spółka zarobiła 277 mln euro, podczas gdy przed rokiem mogła się chwalić 350 mln euro czystego zarobku. Altadis, producent papierosów marki Gauloises osiągnął co prawda 65,9 mln euro zysku netto, ale analitycy prognozowali 107,7 mln euro. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Na giełdach w Europie dominują spadki cen akcji