Czytasz dzięki

Na giełdach w Europie małe wzrosty po podpisaniu umowy USA-Chiny

  • PAP
opublikowano: 16-01-2020, 09:55

Na giełdach w zachodniej Europie indeksy umiarkowanie rosną po podpisaniu umowy handlowej pomiędzy USA a Chinami, informują maklerzy.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Benchmarkowy wskaźnik Stoxx 600 Europe jest na plusie o 0,1 proc.

Zyskuje sektor spółek technologicznych m.in. dzięki informacjom dot. spółki Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., która spodziewa się kwartalnych przychodów powyżej prognoz analityków. TSMC prognozuje w I kw. przychody 10,2-10,3 mld USD wobec szacowanych przez analityków 9,6 mld USD.

Akcje spółki Pearson tanieją o 10 proc. po prognozie niższych wpływów dla tej firmy z rynku amerykańskiego.

Inwestorzy w końcu doczekali się - w środę USA podpisały pierwszą część porozumienia handlowego z Chinami. Dokument przewiduje m.in. zwiększenie zakupów amerykańskich produktów przez ChRL oraz ograniczenie wojny celnej.

Chiny zgodziły się zwiększyć import amerykańskich towarów co najmniej o 200 mld USD w porównaniu z wartością swojego importu z USA w 2017 roku. Stany Zjednoczone nie wprowadzą zaś niektórych zapowiadanych wcześniej odwetowych ceł.

Wiele kwestii w relacjach USA-Chiny ma zostać omówionych w negocjacjach II fazy umowy handlowej, jednak kiedy te rozmowy się rozpoczną i jak długo potrwają na razie nie wiadomo.

"Biorąc pod uwagę wiele spekulacji ze strony rynków i komentarze urzędników przed środowym podpisaniem umowy, nie jest zbyt zaskakujące, że rynki nie odbiły się mocniej po podpisaniu porozumienia" - mówi Hannah Anderson z JPMorgan Asset Management.

"Rynki prawdopodobnie będą nadal wyceniać premię za podwyższone ryzyko, co może być źródłem zmienności w całym 2020 roku" - dodaje.

Na rynku walutowym euro jest wyceniane po 1,1152 USD, bez zmian. Brytyjski funt traci 0,1 proc. do 1,3031 USD.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 1,79 proc., wyżej o 1 pb, a niemieckich 10-letnich papierów skarbowych spada o 1 pb do -0,20 proc.

Ropa na NYMEX w N.Jorku drożeje o 0,3 proc. do 58,03 USD/b, a Brent na ICE zyskuje 0,36 proc. do 64,23 USD/b.

Złoto jest po 1.554,15 USD za uncję, niżej o 0,1 proc.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane