Na giełdach w Europie oczekiwanie na decyzję Fed

Marek Druś
27-06-2001, 18:46

Giełdy europejskie kończyły dzisiejsze sesje w mieszanych nastrojach. W górę szły przede wszystkim kursy niedawno przecenionych papierów niektórych spółek technologicznych oraz banków.

Udziały banków drożały przede wszystkim w związku z oczekiwaniem na cięcie stóp procentowych za Oceanem. W górę poszła cena akcji brytyjskich banków HSBC, Abbey National i Barclay’s, a także Deutsche Banku i Commerzbanku.

Zwyżki kursów w sektorze technologicznym to w znacznej mierze wynik odreagowania inwestorów na falę ostatnich przecen spowodowanych wiadomościami o kiepskich wynikach finansowych znaczących przedstawicieli branży.

W górę poszły ceny udziałów m.in. Sage Group, ARM Holdings i STMicroelectronics. Nadal wyraźnie tanieją udziały jednego z największych przedstawiciela branży IT, Cap Gemini Ernst & Young, który przyczynił się do ostatniej wyprzedaży udziałów spółek technologicznych, podając prognozę znacznego spadku sprzedaży.

Do spadku paryskiego indeksu blue chipów CAC przyczyniła się w znacznym stopniu przecena papierów France Telecom i Vivendi Universal. Udziały tego ostatniego sprzedawano w związku z informacją o utracie płynności finansowej przez jedną z brytyjskich spółek, w której francuski koncern posiada 25 proc. udziałów.

Akcje Alcatela drożały po wiadomości o rychłej sprzedaży znacznej części aktywów spółki, przekazanej przez Wall Street Journal.

Na giełdzie we Frankfurcie wśród spółek wchodzących w skład indeksu DAX najciekawiej prezentują się papiery Infineon Technologies i Siemensa, który ma ponad 70 proc. udziałów tego pierwszego. Udziały Infineon mocno taniały po wiadomości o rozmowach banku Goldman Sachs z potencjalnymi inwestorami, którzy mieliby objąć 60 mln nowych akcji spółki.

Pod koniec sesji akcje producenta chipów zaczęły jednak drożeć i były jednymi z najlepiej notowanych blue chipów. Udziały Siemensa znalazły się po przeciwnej stronie. Z jednym z największych wolumenów wymiany cena papierów spółki wyróżniała się kilkuprocentowym spadkiem.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Na giełdach w Europie oczekiwanie na decyzję Fed