Na giełdach w Europie powrót spadków

PAP
opublikowano: 08-02-2018, 09:51
aktualizacja: 08-02-2018, 09:51

Giełdy w zachodniej Europie powróciły w czwartek do spadków. Jeszcze w środę indeksy rosły najmocniej od 10 miesięcy po zakończeniu trwającej 7 dni wyprzedaży. Odbicie okazało się jednak krótkotrwałe - podają maklerzy.

Spadkami zakończyła się już środowa sesja za Oceanem chociaż przez prawie cały dzień handlu na Wall Street były wzrosty i dobre nastroje. Sama końcówka notowań pokazała jednak siłę sprzedających i na zamknięciu indeksy szybko zeszły na minusy: Dow Jones Industrial spadł o 0,08 proc., do 24.893,35 pkt. S&P 500 stracił 0,50 proc. i wyniósł 2.681,66 pkt. Nasdaq Comp. zniżkował o 0,90 proc. do 7.051,98 pkt.

Giełda we Frankfurcie
Zobacz więcej

Giełda we Frankfurcie fot. REUTERS/Staff/Remote/Forum

Inwestorzy na razie oceniają implikacje ostatnich zawirowań na rynkach akcji, które spowodowały podwyższoną zmienność.

"Przed nami jest wiele zagrożeń, a przez ostatnie kilka lat byliśmy uśpieni fałszywym poczuciem bezpieczeństwa. Na dodatek banki centralne na świecie utrzymują stopy procentowe na niskich poziomach przez bardzo długi czas" - mówi Steve Goldman, zarządzający portfelem Kapstream Capital.

"Aktywa z ryzykiem nadal będą mieć się dobrze, chociaż na rynkach będzie dużo większa zmienność niż ta, jaką widzieliśmy w przeszłości" - dodaje.

Obawy, że amerykańska Rezerwa Federalna może przyspieszyć tempo zacieśniania polityki monetarnej w USA w tym roku, spowodowały wzrost rentowności obligacji rządowych.

Prezes Fed z Chicago Charles Evans ocenił w środę, że inflacja może wymusić konieczność większych podwyżek stóp procentowych w USA.

Tymczasem kolejne spółki w Europie podają swoje wyniki kwartalne.

Societe Generale zanotował w IV kwartale 2017 r. zysk netto w wysokości 69 mln euro podczas, gdy analitycy spodziewali się straty netto 180 mln euro.

ABB miał w IV kw. operacyjny EBITA na poziomie 1,02 mld USD, a prognozowano 1,09 mld USD.

UniCredit zakończył IV kwartał zyskiem netto 801 mln euro, powyżej szacowanych przez analityków 569,6 mln euro.

Commerzbank w IV kw. miał zysk na poziomie 90 mln euro wobec prognozowanych przez analityków 64 mln euro.

O 13.00 Bank Anglii poda swoją decyzję w sprawie stóp procentowych. Analitycy nie spodziewają się zmiany kosztu pieniądza.

Z kolei o 14.30 zostanie podana liczba zarejestrowanych w USA nowych bezrobotnych w tygodniu zakończonym 3 lutego.

W czwartek wiele wystąpień bankierów centralnych z Europejskiego Banku Centralnego (m.in. Weidmann, Villeroy), Banku Anglii (Carney) i amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Kaplan, Harker, Kashkari).

W czwartek kończy się dwudniowe robocze spotkanie podzespołu w brytyjskim rządzie odpowiedzialnego za wypracowanie strategii Wielkiej Brytanii dotyczącej przyszłych relacji z Unią Europejską.

W USA w czwartek wygasa termin czwartego już prowizorium budżetowego. Tymczasem senatorzy z obu partii w amerykańskim Senacie znaleźli w środę drogę wyjścia z impasu, który groził zawieszeniem działalności rządu federalnego już w piątek. Porozumienie zawarte na dwa lata przewiduje zwiększenie nakładów na obronę i na programy wewnętrzne.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Na giełdach w Europie powrót spadków