Na giełdach w Europie zwyżki

  • PAP
opublikowano: 13-11-2018, 10:17

Zachodnioeuropejskie giełdy notują we wtorek zwyżki indeksów. Na rynkach rosną nadzieje na możliwy postęp w sporze handlowym pomiędzy USA a Chinami, podają maklerzy.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Na rynku pojawiły się informacje, że wicepremier ChRL Liu He odwiedzi Stany Zjednoczone, aby "utorować drogę" do spotkania w listopadzie przywódców dwóch największych mocarstw na świecie.

Liu i sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin wznowili w piątek rozmowy dotyczące handlu Chiny-USA przed spotkaniem w tym miesiącu przywódców Chin i Stanów Zjednoczonych - poinformowały anonimowe źródła.

Rozmowa, na razie telefoniczna, nie przyniosła konkretnych rezultatów - podają źródła.

Do rozmowy Liu z Mnuchinem doszło po wcześniejszej rozmowie pomiędzy prezydentami - USA Donaldem Trumpem i Chin - Xi Jinpingiem dwa tygodnie temu, pierwszej w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

Obaj przywódcy mają spotkać się na szczycie grupy G 20 w Argentynie, który odbędzie się w terminie 30 XI - 1 XII.

Tymczasem inwestorzy interesują się sprawą zbliżającego się Brexitu.

Unijny negocjator ds. Brexitu Michel Barnier powiedział, że główne elementy porozumienia w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej są już gotowe i we wtorek zostaną przedstawione rządowi w Londynie - podał w poniedziałek "Financial Times".

Rzecznik premier W.Brytanii Theresy May potwierdził, że gabinet we wtorek będzie obradował w sprawie Brexitu, zastrzegł jednak, że z dużym sceptycyzmem należy podchodzić do medialnych doniesień o gotowym porozumieniu w tej sprawie. "Negocjacje wciąż trwają" - podkreślił.

Brytyjski funt umocnił się o 0,2 proc. do 1,2870 USD, po trzech sesja zniżek.

Zyskuje też euro, 0,1 proc., do 1,2229 USD, po pierwszej zwyżce kursu od tygodnia, przed informacjami dotyczącymi włoskiego budżetu.

We wtorek mija termin, do kiedy Włochy muszą wysłać odpowiedź na wniosek Komisji Europejskiej o rewizję założeń do włoskiego budżetu na 2019 rok. W przeciwnym wypadku grożą im "dyscyplinarne" działania ze strony KE.

"Na rynkach mamy teraz sprawę Chin, i obawy o ich wzrost gospodarczy, mamy sprawę Europy i walkę pomiędzy Włochami a UE, mamy W.Brytanię przygotowującą się do Brexitu. Jeszcze Rezerwa Federalna, która zamierza podwyższać stopy procentowe" - wylicza David Kudla, prezes Mainstay Capital Management.

We wtorek mocno tanieje ropa naftowa - WTI na NYMEX w Nowym Jorku tanieje o ponad 1,2 proc., a Brent na ICE Futures traci teraz 1,0 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu