Na giełdach w Europie zwyżki; funt pod presją

  • PAP
opublikowano: 16-11-2018, 09:58

Europejskie giełdy rosną po mieszanej sesji w Azji. Pod presją pozostaje brytyjski funt, a to dopiero preludium do tego, co może się stać jeśli nie będzie "dealu" w sprawie Brexitu - podają maklerzy.

W czwartek premier Theresa May broniła wypracowanego wcześniej z UE porozumienia w sprawie Brexitu, tłumacząc, że choć żałuje rezygnacji ministrów swojego rządu, to "wierzy, że obrany kurs jest właściwy dla kraju i obywateli".

W ciągu dnia siedmiu członków brytyjskiego rządu - dwóch ministrów i czterech wiceministrów - ustąpiło ze stanowiska w proteście przeciwko przyjętemu w środę wieczorem projektowi umowy wyjścia z UE.

A sprawy nie wyglądają dobrze - w czwartek brytyjski funt stracił prawie 2 proc., banki, spółki budowlane i użyteczności publicznej traciły na giełdzie w Londynie po 5 i więcej procent, wzrosło ryzyko kredytowe.

Mocno zmienna sytuacja na rynkach wskazuje na możliwość, że jeszcze może być gorzej.

"Założenie, że porozumienie w sprawie Brexitu zostanie osiągnięte i ratyfikowane przez wszystkie strony, teraz jest kwestionowane" - pisze w komentarzu Lena Komileva, główna ekonomistka G Plus Economics Ltd.

Dodaje, że aby doszło do osiągnięcia porozumienia, groźba braku takiego porozumienia musi stać się realistyczna, powodując "poważne zakłócenia finansowe i możliwy szok związany z zaufaniem biznesu i konsumentów".

Analitycy wskazują, że rynki mogą się tymczasowo pocieszać, że Theresa May nadal kieruje rządem - brytyjski funt trochę się "uspokoił" po jej konferencji prasowej w czwartek.

W piątek funt zyskuje 0,2 proc. do 1,2798 USD.

Na rynku paliw ropa w USA drożeje o 1,5 proc. do 57,33 USD.

Rozpoczyna się właśnie wystąpienie prezesa EBC Mario Draghiego.

O 11.00 w strefie euro zostanie opublikowane końcowe wyliczenie CPI w X, a o 15.15 dane o amerykańskiej produkcji przemysłu w X.

O 17.30 wystąpi Charles Evans, prezes Fed z Chicago, podczas dyskusji "okrągłego stołu" Fixed Income Forum.

Giełda we Frankfurcie
fot. REUTERS/Staff/Remote/Forum
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane