Na giełdach w USA dominują spadki, DJIA poniżej 9000 pkt.

09-06-2003, 19:55

Na amerykańskich giełdach trwa realizacja zysków. Dow Jones spadł po raz pierwszy od trzech sesji poniżej 9000 pkt. Nastroje inwestorów popsuła wiadomość o odwołaniu ze stanowisk prezesa i dyrektora wykonawczego Freddie Mac, jednej z największych spółek zajmujących się sekuratyzacją kredytów hipotecznych. Rynek spółek technologicznych osłabiła redukcja prognozy wyników Motoroli.

Akcje Freddie Mac tanieją o kilkanaście procent. Powołana przez rząd spółka, które zajmuje się emisją papierów dłużnych zabezpieczanych kredytami hipotecznymi, poinformowała o zwolnieniu prezesa i dyrektora wykonawczego. Powodem była ich słaba współpraca z audytorem. Wywołało to obawy, że spółka ma coś do ukrycia i może stać się bohaterem kolejnego skandalu związanego z nierzetelną księgowością.

Jak to zwykle bywa, niepokój wywołany przez Freddie Mac pogorszył notowania innych spółek rynku hipotecznego, m.in. Fremont General i Federal National Mortgage.

Na rynku spółek technologicznych przecenę wywołała wiadomość o redukcji prognozy sprzedaży i zysku w kwartale i całym roku przez Motorolę. Dodatkowo wyprzedaż papierów producentów sprzętu telekomunikacyjnego wzmógł raport Lehman Brothers, którego analitycy twierdzą iż są one przewartościowane. Poza akcjami Motoroli tanieją wyraźnie papiery m.in. Nortel Networks i Lucent Technologies. Spada kurs Texas Instruments, jednego z największych na świecie producentów chipów stosowanych w komórkach, oraz Qualcomm, dostawcy technologii komórkowej CDMA.

Kolejną sesję spada cena papierów Oracle. Jeden z największych na świecie producentów oprogramowania w piątek ogłosił ofertę przejęcia za 5,1 mld USD PeopleSoft. Stanowczy sprzeciw zarządu tej spółki wobec takiej transakcji wywołał obawy, że Larry Elison będzie musiał głębiej sięgnąć do kieszeni. Pojawiły się ponadto głosy, że próba połączenia Oracle i PeopleSoft może spotkać się z zarzutem monopolizacji pewnych segmentów rynku.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Na giełdach w USA dominują spadki, DJIA poniżej 9000 pkt.