Na giełdach w USA małe zmiany, oczekiwanie na FOMC

(Marek Druś)
21-03-2005, 22:26

Na amerykańskich rynkach akcji wciąż brak wyraźnego trendu. Popyt ożywił się dopiero gdy Dow Jones znalazł się na najniższym poziomie od siedmiu tygodni, a Nasdaq od ponad czterech miesięcy. Nie wystarczyło to jednak do zakończenia sesji wzrostami. Dow Jones kończył dzień 0,6 proc. zniżką, S&P500 spadł o 0,5 proc., a Nasdaq tracił zaledwie 0,01 proc.

Na amerykańskich rynkach akcji wciąż brak wyraźnego trendu. Popyt ożywił się dopiero gdy Dow Jones znalazł się na najniższym poziomie od siedmiu tygodni, a Nasdaq od ponad czterech miesięcy. Nie wystarczyło to jednak do zakończenia sesji wzrostami. Dow Jones kończył dzień 0,6 proc. zniżką, S&P500 spadł o 0,5 proc., a Nasdaq tracił zaledwie 0,01 proc.

Nasdaq zamknął się w piątek na najniższym w tym roku poziomie. W poniedziałek nie było jednak zbyt wielu chętnych do kupowania przecenionych akcji. Inwestorzy czekali na najnowsze dane o inflacji oraz to, czy FOMC zdecyduje się odejść od realizowanego dotychczas umiarkowanego tempa podwyżek stóp procentowych. W tej ostatniej kwestii sytuacja wyjaśni się już we wtorek. Niepewność zwiększały doniesienia z rynku paliw. Ropa z kwietniowych kontraktów staniała na NYMEX, ale ważniejsze po dzisiejszej sesji będą majowe, a tu cena baryłki niestety wzrosła.

Wśród blue chipów ze średniej Dow Jones najmocniej rósł kurs General Motors, który zapowiedział przyspieszoną redukcję zatrudnienia w poszukiwaniu oszczędności. Kurs AIG spadł do najniższego poziomu od pięciu miesięcy w związku z obawami o rzetelność zapisów księgowych spółki. Inwestorzy pozbywali się także akcji banków. Kursy Citigroup i Bank of America poszły w dół w związku z obawą spadku popytu na kredyty po podwyżkach stóp.

Potaniały papiery koncernu medialnego Time Warner, który dogadał się z SEC w sprawie nieprawidłowości księgowych wykrytych w America Online. Będzie go to kosztowało 300 mln USD. O prawie 30 proc. zdrożały tymczasem akcje spółki Rambus. Producent chipów poinformował o porozumieniu z niemieckim Infineon Technologies w sprawie ciągnącego się od lat sporu patentowego.

Seria dużych transakcji na rynku M&A wywołała znaczne ruchy kursów. Mocno zdrożały papiery internetowej spółki Ask Jeeves, którą przejmie za 1,85 mld USD IAC/Interactive Corp.

Wyraźnie zdrożały akcje SunGard Data Systems, który według doniesień prasowych może otrzymać wkrótce ofertę przejęcia. Producent oprogramowania, które umożliwia transakcje na Nasdaq, wzmocnił pogłoski wynajmując CSFB i jedną z firm prawniczych jako doradców przy rozpatrywaniu ewentualnej oferty.

Dużym popytem cieszyły się również akcje Inamed Corp., który przyjął ofertę przejęcia złożoną przez Medicis Pharmaceutical. Wartość transakcji wyniesie 2,8 mld USD.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Na giełdach w USA małe zmiany, oczekiwanie na FOMC