Na giełdach w USA niedźwiedzie obudziły się ze snu

Marek Druś
07-12-2001, 22:05

Amerykańskie giełdy odreagowały w piątek wzrosty z pierwszej części tygodnia. Dow Jones i Nasdaq zakończyły sesję spadkami, głównie za sprawą gorszych od oczekiwań danych o bezrobociu w listopadzie.

Nastrojów nie poprawiła wiadomość o wzroście grudniowego wskaźnika nastrojów konsumentów, badanego przez Uniwersytet w Michigan. Przewaga podaży była w dużym stopniu skutkiem realizacji zysków na akcjach spółek, które ostatnio mocno zdrożały. Dowodzi tego spadek ceny Intela mimo zapowiedzi poprawy sprzedaży osiągniętej przez spółkę w ostatnim kwartale tego roku. Do sprzedaży akcji producenta mikroprocesorów mogła skłaniać 75 proc. zwyżka ich kursu w ciągu ostatnich 2,5 miesiąca.

W przeciwną stronę potoczyły się notowania AMD. Rywal Intela poinformował, że w drugim kwartale przyszłego roku przekroczy próg rentowności.

Staniały akcje AOL Time Warner. Analitycy banku inwestycyjnego Merrill Lynch obniżyli prognozę przychodów spółki, podkreślając utrzymującą się słabą koniunkturę na rynku reklamowym. W dół poszły ceny innych dotkomów, m.in. Yahoo.

Staniały papiery Sun Microsystems mimo wiadomości o osiągnięciu przez spółkę liczby zamówień zgodnej z prognozami.

Po negatywnych rekomendacjach analityków, spadły ceny spółek technologicznych, m.in. Applied Micro Circuits, Siebel Systems i Texas Instruments.

Mimo kolejnych wiadomości o trwającej już 3,5 lata sprawie antymonopolowej Microsoftu, udziały spółki staniały dość umiarkowanie. Nie skorzystały na tym inne, wskazywane przez analityków spółki, wspomniany już Sun Microsystems i Apple Computers.

W branży sieciowej również notowano zdecydowany odwrót inwestorów. Spadły ceny akcji Cisco Systems, Lucent Technologies, Nortel Networks i Cieny.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Na giełdach w USA niedźwiedzie obudziły się ze snu