Na giełdach w USA niepodzielnie rządzi popyt

07-07-2003, 17:44

Na amerykańskich giełdach dominuje popyt. Długi weekend zatarł w pamięci inwestorów nie najlepsze wrażenia, jakie wywarły na nich dane makro z ubiegłego tygodnia, szczególnie te z rynku pracy. Znów panuje przekonanie, że gospodarka wychodzi z dołka. Zainteresowanie inwestorów skupia się przede wszystkim na papierach spółek nowych technologii. Po dwóch godzinach notowań Nasdaq zyskał prawie 3 proc. wartości.

Popyt na akcje spółek technologicznych wywołał raport Goldman Sachs, z którego wynika, że deklarowany w czerwcu przez szefów firm poziom wydatków na IT był podobny do ubiegłorocznego. Jeszcze w kwietniu był niższy niż rok wcześniej. W przyszłym ma wzrosnąć o 3,5 proc.

Reakcją rynku jest znaczny popyt na akcje spółek technologicznych. Mocno drożeją akcje Cisco Systems, jednego z największych producentów sprzętu wykorzystywanego w budowie sieci teleinformatycznych. O ponad 7 proc. drożeją papiery AMD, jednego z większych producentów chipów. Rosną wyraźnie kursy największych producentów komputerów: IBM, Della, Hewlett-Packarda i Gateway.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się papiery największych dotkomów, w tym wielkiej czwórki: Amazon.com, Yahoo!, eBay i InterActiveCorp (d. USA Interactive). Kursy wszystkich osiągnęły podczas dzisiejszej sesji 52-tygodniowe maksima.

Drożeją wszystkie spółki ze średniej Dow Jones. Najsłabiej Coca-Cola, zaledwie o 0,2 proc. Najmocniej Intel. Akcje największego na świecie producenta mikroprocesorów zyskały ponad 4 proc. wartości. Niewiele mniejszy wzrost kursu notują papiery Microsoftu. To wiadomość o ekstra-dywidendzie, którą podobno planuje wypłacić spółka, była jednym z sygnałów, które zachęciły byki do wejścia na rynek.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Na giełdach w USA niepodzielnie rządzi popyt