Na giełdach w USA panuje umiarkowany optymizm

opublikowano: 14-04-2003, 17:18

Na amerykańskich giełdach panuje umiarkowany optymizm. Jego źródło to dobre wyniki spółek branży finansowej, obsługujących klientów detalicznych. Inwestorzy uznali je za sygnał wskazujący, że konsumenci nie zamierzają powstrzymywać się od wydatków.

W USA rozpoczyna się tydzień bogaty w wiadomości o kwartalnych wynikach spółek. Jako pierwsze przedstawiły je spółki branży finansowej i pozytywnie zaskoczyły rynek.

Citigroup, największa amerykańska grupa finansowa poinformowała, że jej kwartalny zysk wzrósł o 18 proc. i był wyraźnie wyższy niż oczekiwano.

Wyższy zysk niż w analogicznym okresie ubiegłego roku wypracował w pierwszym kwartale Bank of America. Spółka poinformowała, że to przede wszystkim zasługa dobrych wyników oddziału obsługującego klientów detalicznych.

Słabsze niż w ubiegłym roku wyniki osiągnął w pierwszym kwartale FleetBoston, siódmy amerykański bank. Okazały się one jednak zgodne z prognozami, co wpłynęło na poprawę wyceny papierów spółki.

Drożeją akcje spółek branży farmaceutycznej: Pfizera i Pharmacia Corp. Federalna Komisja Handlu wydała zgodę na przejecie drugiej ze spółek przez pierwszą, co pozwoli aby już w tym tygodniu doszło do ich formalnego połączenia pod jedną firmą.

Na rynku spółek technologicznych tanieją akcje największych dotkomów: Amazon.com, eBay i Yahoo!. Powodem jest artykuł w Barron’s, w którym analitycy i menadżerowie funduszy kwestionują zakup ich akcji, twierdząc, że wzrost ich wartości o 30 proc. od początku roku nie uzasadniają ich fundamenty.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Na giełdach w USA panuje umiarkowany optymizm